Erinevalt Eesti kasiinovastaste püüdlustele
on rahandusministeerium otsustanud kasiinondust mitte riigistada.
"Uue hasartmänguseaduse eelnõu ettevalmistamisel kaalus rahandusministeerium ühe võimalusena ka riikliku kasiinomonopoli loomist, kuid analüüsides Euroopa Liidu õigust ja suhteliselt mahukat kohtupraktikat selles vallas, jõudsime järeldusele, et õnnemängude korraldamise ainuõiguse riigile reserveerimine ilma selle õiguse edasiandmise võimaluseta ei oleks õiguslikult vettpidav lahendus ning sellest ei tõuseks ka riigile tulu," ütles aripaev.ee-le ministeeriumi pressiesindaja Kristi Künnapas.
Tema sõnul on Euroopa Liidus igal riigil küll õigus oma territooriumil tegutsevate äriühingute tegevust piirata, kuid piirang peab olema vältimatu avaliku huvi tagamiseks, sobiv seatud eesmärgi saavutamiseks ja seda peab rakendama diskrimineerimata. Samuti ei tohi piirang olla rangem kui eesmärgi saavutamiseks vajalik.
"Põhiõigust piiravat meedet rakendav riik peab seega tõendama, et piirang on õigustatud," selgitas Künnapas. "Lisaks tuleb arvestada, et piirangute eesmärgiks ei saa olla riigile tulude teenimine." Just sellise piirangu on hasartmängude korraldamisele seadnud Euroopa Kohus.
Ministeerium loodab, et praegu välja töötatud hasartmänguseaduse eelnõus kirjas olevad rangemad nõuded eraoperaatoritele on piisavad.
Eelnõu muudab hasartmängude korraldamise regulatsiooni oluliselt. Muu hulgas sätestatakse näiteks, et kasiinos peab olema vähemalt 30 mänguautomaati või 5 mängulauda ja see peab asuma eraldi hoones. Lisaks võib seal erandina paikneda vaid hotell, konverentsikeskus või meelelahutuskeskus, kuna ministeeriumi arvates võiksid hasartmängud olla eeskätt turistidele suunatud meelelahutus.
Künnapase sõnul valdav enamus õnnemängukohtadest hetkel eelnõus olevaid nõudeid ei täida ja tuleks olemasolevate korralduslubade tähtaegade saabudes sulgeda. Esialgsetel hinnangutel täidab praegusel hetkel eraldi hoone nõuet umbes 10 protsenti olemasolevatest kasiinodest. Vähemalt 30 mänguautomaati on 39,7 protsendis kasiinodest.
Riigikasiino loomise ideed muudab veelgi küsitavamaks asjaolu, et hetkel on Euroopa Komisjon alustanud rikkumismenetlust seitsme liikmesriigi suhtes (Saksamaa, Taani, Rootsi, Soome, Ungari, Itaalia ja Holland) seoses riigimonopolide olemasoluga vastavates liikmesriikides. Need riigid peavad nüüd komisjonile ja Euroopa Kohtule tõestama, et nende seatud piirangud on proportsionaalsed ja nende eesmärgiks pole riigikassa täitmine.
Seotud lood
Riigikasiino 2011 liikumise juhi Max Kauri
sõnul tegi Euroopa Liiduga ähvardav Armin Karu end naerualuseks.
Enda ja oma sõprade rahastatavat kampaaniat
Riigikasiino2011 vedav Max Kaur ütles täna aripaev.ee Kuumal Toolil istudes, et
riiklikult kasiinode uurimist on raske korraldada, kuna osapooled on üksteisega
liiga tihedalt seotud.
Täna Olympic Casino peakontori ees
kasiinode vastu meelt avaldanud Max Kaur leiab, et senistele kasiinoomanikele ei
tuleks ettevõtete riigistamisel midagi maksta.
Rahandusministeeriumi poolt koostatud uus
hasartmängumaksuseadus ei võimalda lõpetada juba tegutsevate hasartmängukohtade
tegevust koolide jt lasteasutuste läheduses ning seega avaldub tema tegelik
toime alles kaugemas tulevikus, vahendas Tallinna pressiteenistus Aasa sõnu.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.