USA teadlased on teinud kindlaks
ravimitundlikkuse võtmevalgu.
California Ülikooli dotsendi Sean Cutleri andmetel võib ravimite mõju ja võimalike kõrvaltoimete kindlakstegemiseks inimesele kasutada inimesest lihtsamaid organisme, näiteks taimi, vahendas Eesti geenikeskus.
Müürloogal Arabidopsis thaliana läbi viidud katsetel avastasid teadlased võtmevalgu, mis põhjustab ravimiresistentsust. Valk UGT (UDP-glükosüültransferaas) kuulub valkude perekonda, mis mõjutavad ravimitundlikkust ka inimesel.
Otsides taimede kasvu pidurdavaid aineid, avastasid teadlased laboris tuhandeid erinevaid aineid analüüsides ka hüpostatiini molekuli, mis mõjus osadele taimedele kasvu pärssivalt. Kasvatades taimi hüpostatiini sisaldavas lahuses, tegid teadlased kindlaks, et UGT aktiveeris hüpostatiini keemiliselt, liites sinna suhkru molekuli, mis lõppkokkuvõttes pärssis taime kasvu.
Geneetiliselt defektse UGT-ga taimedel hüpostatiini ja suhkru liitumist ei toimunud, hüpostatiin ei aktiveerunud ja taimede kasv ei pidurdunud.
Cutleri sõnul mõjutavad ravimitundlikkust ka inimesel sarnased biokeemilised protsessid, mille käigus ebanormaalne ravimitundlikkus võib olla põhjustatud mittetüüpilisest suhkrut seondavast valgust. Edaspidi kavatsevad teadlased laiendada oma otsinguid ka teiste suhkruga aktiveeritavate molekulide otsingutele.
Seotud lood
Kas teate, kuidas mõjuvad koos
naistepunatee ja beebibillid? küsis Tartu Ülikooli farmakoloogiaprofessor
Aleksander Žarkovski.
Ravimid ravimitele allumatute
nakkushaiguste tarbeks võivad olla juba olemas, väidavad molekulaarbioloogid,
kes lõid tehisintelligentse süsteemi, mis suudab ennustada olemasolevate
ravimite antibiootilisi omadusi.
Ravimitööstuse suurfirmad on löönud käed
USA ravimi- ja toiduameti ning mitme teadusasutusega, et leida geneetilisi
põhjuseid, miks muidu tõhusaks osutuvate ravimite kõrvaltoimed seavad ohtu
patsientide elu.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.