Nordea Panga analüütik Kristiina Kruusa
leiab, et statistikaameti avaldatud esialgsed andmed kolmanda kvartali
majanduskasvu kohta viitavad pehmele maandumisele.
"Eelmise aasta kolmanda kvartali majanduskasv oli väga tugev eeskätt ehitus- ja kinnisvarasektori hüppelise kasvu tõttu. Värsked tulemused viitavad ikkagi pehmele maandumisele ning majanduskasvu mõningasele struktuurse kohandumise algusele, mis oleks jätkusuutliku kasvu aluseks," märkis Kruusa.
Tema sõnul on majanduskasvu aeglustumise põhjusteks tõenäoliselt sisenõudluse aeglustumine, mida kinnitavad viimaste kuude jaekaubandusnäitajad, ning kinnisvaraturu jahtumine. "Nii tarbijate kui ka ehitussektori kindlustunne on möödunud aasta kõrgtasemelt tublisti kukkunud," lisas ta.
Selle aasta üheksa kuu majandusarengud on analüütiku hinnangul vastanud panga ootustele. Selleks aastaks ootab Nordea Pank 7,7% majanduskasvu.
Seotud lood
Nordea Eesti valuuta- ja rahaturgude üksuse
müügijuhi Raul Mägi sõnul ei ole Eesti kroon kriisis, kuid samas on märgata
Skandinaavia päritolu ettevõtete huvi maandada Eesti krooni valuutariske.
Koos majanduskasvu pidurdumisega on palju
jõudsamalt kasvanud tööotsijate hulk.
Põhjamaade suurim pank Nordea on asunud
Venemaal jõudsalt laienema, pürgides ka seal eraklientide turule.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.