Teadlased on avastanud uue meetodi tülikate
putukapopulatsioonide kontrolli all hoidmiseks. Viini molekulaarse patoloogia
instituudi uurijad avastasid geeni, mille väljalülitamine mõjutab putukate
paljunemiskäitumist. Kui luua selle põhjal putukamürk, saaks takistada
ebameeldivate putukate paljunemist.
Niinimetatud suguvalgu molekul putuka seemnerakus põhjustab putukate spetsiifilist käitumist peale paaritumist. Näiteks emastel sääskedel kutsub see valk peale paaritumist esile tungi verd imeda. Kuna nii levitavad nad aga malaariat ja teisi haigusi, oleks inimese jaoks kasulik selline käitumine ära hoida.
Paljudel putukatel päästab sama valk valla ka munemise. Nüüd on teadlased avastanud emasel äädikakärbsel retseptori, mille abil suguvalgu tootmine katkestatakse, kirjutas Environmentalgraffity.
Teadlased loodavad, et selle molekuli blokeerimisest tulenev muudatus putukate käitumises võiks olla tulevikumeetod kahjurputukate vastases võitluses. Uurimuse esimene autor Barry Dickson sõnas: “Kui töötada välja selle valgu tootmist takistav aine, oleks põhimõtteliselt tegemist putukate antibeebipilliga.”
Meetod pole mitte ainult senistest putukamürkidest loodussõbralikum – see on ka tunduvalt efektiivsem. Praeguste meetoditega saavad surma vaid need putukad, keda mürgiga pritsitakse. Putukad paljunevad aga väga kiiresti, mistõttu asenduvad tapetud putukad peagi uutega. Uuel moel töödeldud putukad aga ei muneks ega toodaks ka järglasi.
Ideel on muidugi omad puudused. Putukad võivad tõepoolest levitada haigusi ja olla väga tüütud, kuid neil on ökosüsteemis täita oma roll. Paljud teised loomad toituvad peamiselt putukatest. Sääsed, kes on uue meetodi peamine sihtmärk, moodustavad suure osa paljude kalade, lindude ja teiste loomade menüüst. Kui sääsed enam ei paljuneks, jääksid need loomad nälga.
Seotud lood
Berliini turismimessil tutvustatud uuringu
järgi ootavad sakslased aktiivseid tegutsemisvõimalusi Eesti looduses, kuid
Eesti reisikorraldaja sõnul võivad sääsed meie loodusturismi arengut märgatavalt
pidurdada.
Mis saladus peitub sääsetõrjevahendites
kasutatavas aines DEET, et sääsed seda kardavad?
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.