Eelmisel nädalal kaitses keskkonnaminister
Jaanus Tamkivi Euroopa Liidu keskkonnanõukogus ära Eesti seisukohad kliima ja
taastuvenergia õiguspaketis, mis tema sõnul tähendaks Eestile seda, et Eesti
Energia saaks tulevikus osa kvoote tasuta.
"Lihtsustatuna tähendab see, et keskkonnanõukogu teeb Ülemkogule ettepaneku, et haavatavate energiasektoritega liikmesriikide seisukorda CO2 kvootidega kauplemisel tuleks hinnata enne, kui rakendada kvootide määrad ja kauplemispõhimõtted. Eesti jaoks tähendab see, et Eesti Energia ei peaks tulevikus kogu kvooti ostma, vaid saaks osa tasuta. Ja see pidurdaks elektrihinna tormilise tõusu, " selgitas Tamkivi.
"Eesti delegatsioon tegi head tööd - praktiliselt kõik meie valitsuses heakskiidetud põhimõtted ja seisukohad said keskkonnanõukogu järeldustesse sisse kirjutatud,“ ütles keskkonnaminister.
"See võit on kindlasti suureks toetuseks ja argumendiks peaministrile, kes sel nädalal toimuval Ülemkogul Eesti seisukohti selles küsimuses kaitsma peab," on Tamkivi lootusrikas. "Osade suurriikide meelsus on paraku eritingimuste loomisele tugevalt vastu, eriti Saksamaa ja toetus keskkonnakomisjonist sellises situatsioonis on olulise tähendusega," lisas ta.
Euroopa Liidu keskkonnakomisjoni nõukogu otsustas 3. märtsil üksmeelselt esitada ettepaneku Ülemkogu istungile analüüsida haavatavate energiasektoritega liikmesriikide seisukorda enne, kui otsustada, kuidas rakendada tulevikus süsinikdioksiidi kvootide määrasid ja nendega kauplemist. Veebruaris toimunud energeetikakomisjonis, kus Eestit esindas majandus- ja kommunikatsiooniminister, Eesti valitsuse ettepanekuid arvesse ei võetud.
Seotud lood
Eesti Energia pressiesindaja Iveri
Marukashvili sõnul on võimaliku tuumajaama hind ja koht praegu veel
spekulatsioon.
Ülitulusast ärist on saanud Eesti Energiale
valus kuluartikkel. Kui veel kaks aastat tagasi tõi CO2 kvootide müük Eesti
Energiale sisse 1,5 miljardit, siis sel aastal pannakse miljard nende
ostuks.
Eesti Energia juhatuse liige Margus Kaasik
ütles, et tuhande töötaja koondamine oli ainult illustreeriv näide,
tegelikult tal pole koondatavate nimekirja sahtlis.
Homsel istungil arutab valitsus, mida võtta
ette Euroopa Komisjoni otsusega langetada Eesti kasvuhoonegaaside heitekvooti
seniselt 18 miljonilt tonnilt 12 miljonile tonnile aastas.
Uue sarja esimene saade!
Elisa Eesti juht Andrus Hiiepuu rõhutab uhiuues sarjas “Juhtides tulevikku”, et suurfirmad liiguvad kestlikkuse suunas ja sellega kujundatakse ümber tööstusharud. Kes pole sellega kaasas, jääb lihtsalt maha.