Eesti Energia pressiesindaja Iveri
Marukashvili sõnul on võimaliku tuumajaama hind ja koht praegu veel
spekulatsioon.
„Tasuvusuuringut pole veel tehtud ja samuti pole veel teada palju need reaktorid võiksid maksma minna. Ega me salaja midagi ei ehita! Tuumajaama arutelu on avalik,” ütles Marukashvili.
Kõigepealt peaks majandus- ja kommunikatsiooniministeerium otsustama, kas Eestil võiks olla tuumajaam. Alles siis hakkaks Eesti Energia tegutsema. „Tõsisem debatt toimub elektrimajanduse arengukava aruteludel ja kui otsus tuleb seal positiivne, siis võiks Eesti 15 aasta pärast astuda tuumariikide sekka,” ütles Marukashvili.
Äripäevale jäi Eesti Energia juht Sandor Liive kättesaamatuks. Eesti Energia pressiesindaja edastas Sandor Liive varasema seisukoha tuumajaama küsimuses.
„Eesti Energia tootmisportfell on praegu liialt ühekülgne – üle 90% elektrist toodame põlevkivist, mis on pikemas ajaperspektiivis võimalike väliskeskkonna muutuste suhtes riskantne ning CO2 mahukas. Eesti Energia soovib oma tootmisportfelli mitmekesistada CO2 vaba tootmise kaudu, investeerides taastuvenergiat tootvatesse tuulikutesse, soojuse - ja elektri koostootmisjaamadesse ning tuumajaamadesse. Ignalina tuumajaama projekt näiteks omab Eesti Energia tootmisportfelli arvestades äärmiselt suurt tähtsust. Ka Soome tuumajaam on meile üks hea võimalus tuumaenergia kasutamiseks tulevikus ning täna tegutseme aktiivselt, et seal osaleda. Eesti Energia ei välista võimalust, et Eestisse võiks ehitada oma tuumaelektrijaama. Tõsine debatt algab aga elektrimajanduse arengukava aruteludel ning kui otsus on positiivne, võib ka Eesti astuda 15 aasta pärast tuumariikide sekka," kommenteeris Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive tuumajaama Eestisse ehitamise võimalikkust.
Seotud lood
Eesti Energia juht Sandor Liive
kommenteeris tuumajaama projektijuhi ametikoha konkurssi, et ettevõtte vajab
spetsialisti, kes keskendub tuumaenergia valdkonnale ning tegeleb Leedu, Soome
ja Eesti projektidega.
Leedu president Valdas Adamkus kinnitas, et
isegi kui ettevalmistustööd veel mitu kuud aega võtavad, on Leedu tuumajaamast
ja koostööst kahtlemata huvitatud.
Peaminister Andrus Ansip ütles
aripaev.ee-le, et tuumaelektrijaama idee väärib arutamist, samas pole tema
sõnul maailmas sellist tuumajaama prototüüpi, mis sobiks Eestile.
Peaminister Andrus Ansip kohtus täna
Stockholmis Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldtiga. Kohtumisel märkis Ansip, et
energeetilise sõltumatuse suurendamiseks ning varustuskindluse parandamiseks
on oluline tihedam koostöö naaberriikide vahel.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.