Norma marineerib juba aastaid sadu
miljoneid kroone suuromaniku sukasääres, selle asemel et üleliigne raha
tootmisse investeerida või investoritele dividendidena välja maksta.
Lisaks pakuksid pangad hiigelsumma hoiustamise eest kopsakamat intressi, kui enamusaktsionär mullu välja käis. Pea pool miljardit krooni laenas autode turvavarustust tootev AS Norma mullu 51% aktsiatest omavale ABle Autoliv 5-5,3protsendise tootlusega. "Meie indikatiivne pakkumine sarnastel tingimustel oleks 5,85 protsenti," teatas SEB.
"Sularaha hoidmisel ja kogumisel on kaks põhjust - esiteks, Norma veel arendab oma strateegiat, ja teiseks, me ootame 2009. aasta tulumaksuseaduse muutmist, mis peaks välisinvestorite jaoks dividendide maksustamist vähendama. Soodsam maks dividendidelt on oluline Autolivile ja ka teistele välisinvestoritele," põhjendas sadade miljonite kasutut hoiustamist ASi Norma nõukogu esimees ning AB Autoliv asepresident ja finantsjuht Magnus Lindquist.
Ta lisas, et Autolivile laenab Norma nüüdseks juba pea poolt miljardit krooni turutingimustel. "Jõudsime turutingimustel kokkuleppele, Autoliv ei sundinud Normat endale raha laenama," ütles Lindquist, kelle sõnul pole Autolivil mõistagi probleeme ka pangast laenu saamisel, kuid Normalt laenamine on mõlemale osapoolele mugavam.
Norma juhatuse esimees Peep Siimon kinnitas Äripäevale, et hiigelsäästu investeerimise plaanid on ettevõttel olemas, kuid täpsemalt ei saa nende sisu veel avaldada. "Loodetavasti saame oma plaanidest lähemalt rääkida aastakoosolekul mai lõpus," oli Norma juht ebalev. Tema sõnul pole aga ühelgi investoril põhjust muretseda, kuna seni on Norma väga hästi investeerinud.
Eesti Investorite Liidu juhatuse liikme Heldur Meeritsa sõnul ei saa heaks kiita olukorda, kus börsifirma juhtkond ei suuda ikka veel selgitada, kuhu plaanitakse aastatega kogunenud vaba raha investeerida. "Kui kogunenud rahaga midagi ei tehta, oleks mõistlik see dividendidena omanikele välja maksta," sõnas Meerits.
Lindquist teatas, et kui Norma ei leia raha investeerimiseks efektiivset võimalust, makstaksegi kogunenud summa tulevikus tõenäoliselt dividendidena välja. Samas ei juhtu see suure tõenäosusega enne paari aastat, kuna firma ootab enne sadade miljonite üle otsustamist ära uue tulumaksuseaduse jõustumise 2009. aastal.
Norma aktsiaid firma tegevjuhil Siimonil ega nõukogu esimehel Lindquistil ei ole. "Ma olen Norma fänn, aga isiklikku raha ei taha ma ettevõttega siduda," sõnas Siimon.
Küsimusele, kas tema oleks väikeaktsionärina aastatepikkuse sularaha kasutu kogumise pärast pahane, ei osanud Siimon vastata: "Ma ei oska ennast väikeaktsionäri olukorda panna," sõnas ta.
Lindquist omab 2000 Autolivi aktsiat. Küsimusele, kas Autolivi sarnane käitumine Normaga ajaks New Yorgi börsil noteeritud firma aktsionärid tagajalgadele, vastas mees, et kui raha kogumine poleks põhjendatud, siis kindlasti.
Oma ettevõtte kaudu üle 3000 Norma aktsia omanik Rene Ilves esitas tänavu jaanuaris Norma juhatusele avaliku pöördumise, milles viitas asjaolule, et ettevõtte bilanss lubaks maksta suuremat dividendi ajal, mil ettevõtte raha üleööhoiusel inflatsiooni käes põleb.
"Legendaarne investor Warren Buffett on öelnud, et kui sa ei suuda rahale tootlust leida, siis jaga see parem investoritele. Kindlasti pole sellest midagi kuulnud Norma juhtkond, kes hoiab poolt miljardit krooni firma raha üleööhoiusel intressiga 3,75%," seisis Ilvese kirjas. "Kui võrrelda seda tootlust möödunud aasta inflatsiooniga ja oodatava 2008. aasta hindade tõusuga, võib öelda, et raha põleb kõrge leegiga. Ilmselt see fakt eriti Norma juhatust ei häiri, sest ainult ühel juhatuse liikmel on Norma aktsiaid. Tervelt 205 tükki ehk 1000 euro eest. Aga aktsionärid teeb see murelikuks."
Väikeaktsionäri pöördumine siiski firma dividendipoliitikat ei muutnud.
Seotud lood
Investeerimispanga Danske Capital esindaja
Antti Partanen ütles täna Norma aktsionäride koosolekul aripaev.ee-le, et Norma
rahata ei suudaks Autoliv dividende maksta.
Finantsinspektsiooni juhatuse liikme Kilvar
Kessleri sõnul peavad Norma ja teiste börsifirmade väikeaktsionärid arvestama
riskiga, et kasumi jaotamise ja mittejaotamise otsustamisel on oluline mõju
suuraktsionäri eelistustel.
Norma väikeaktsionärid tegid ettepaneku
täiendada Norma aktsionäride üldkoosoleku päevakorda ning tahavad, et Norma
suuromanikud ostaks neilt aktsiaid tagasi turuhinnast tunduvalt suurema hinnaga.
Norma kontserni käive tänavu esimeses
kvartalis oli 330,8 miljonit krooni, kasvades aastatagusega
17%. Müük Venemaa ja Ukraina
klientidele kasvas 69%.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.