Tänasel uuringu „Väikese ja keskmise
suurusega ettevõtete arengusuundumused 2008“ tutvustusel ütles majandus- ja
kommunikatsiooniminister Juhan Parts, et haridusministeeriumiga tehakse
koostööd ettevõtluse õppe saamiseks igasse Eesti kooli - inimene
peaks juba noorena teadma, et ainult palgatöö pole võimalus.
Parts märkis, et mure on see, et oleks ja jätkuks ettevõtteid, mida uurida - see on uuringu suur kõrvalteema. Tema sõnul on majanduse arenguks oluline, et ühiskonna suhtumine ettevõtjatesse oleks tunnustav. „Ettevõtjad on ju need, kes meie majandust veavad, töökohti loovad ja lisandväärtust kasvatavad,“ ütles Parts.
„Ettevõtluse inimestele lähemale toomiseks on meil jätkuvalt päevakorral koostöö haridus- ja teadusministeeriumiga, et ettevõtluse õpet oleks võimalik saada igas Eesti koolis. Inimene peaks juba noorena teadma, et on ka võimalus ise midagi ette võtta, mitte olla ainult palgatööl,“ sõnas Parts.
Parts märkis, et ettevõtjad peaksid vältima psühholoogilisi takistusi nagu bürokraatia, ettevõtjate eest ei saa tööd ära teha. Ta lisas, et see on poliitiline ja filosoofiline küsimus, kas ettevõtlust peaks maksumaksja rahaga toetama. "Praegu läheb ettevõtluse toetuseks suhteliselt vähe maksumaksja raha. Kuid 4-5 aastat viivad sinna, et EL-ist enam sellises suurusjärgus raha ei saa," ütles minister.
Teise olulise märksõnana väikeettevõtluse arendamisel tõi minister esile ekspordi. „Meie ettevõtja jaoks peaks olema loomulik toimetada välisturgudel, kuna Eesti turg on niivõrd kitsas. Euroopa Liidu turg peaks kujunema meie ettevõtjate jaoks koduturuks, julgustan kõiki ambitsioonikamalt mõtlema,“ ütles Parts.
Minister leidis, et kõige parem julgustus ettevõtjatele välisturgudele minekuks on patsutada õlale ja veenda, et me saame välisturgudel hakkama, et tekiks enesekindlam hoiak.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellitud uuringus on käsitletud 1750 väikese ja keskmise suurusega ettevõtet. Uuringu eesmärk oli analüüsida Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtete hetkeolukorda ning selgitada välja arengut soodustavad ja pidurdavad tegurid erineva suuruse, tegevusala ja asukohaga ettevõtete lõikes. Uuring viidi läbi 2008. aasta kevadel. VKEdeks loetakse ettevõtteid, kus töötab kuni 249 palgalist töötajat.
Seotud lood
Ametiühingute Keskliidu esimees Harri
Taliga ütles online-intervjuus, et üldjuhul ei ületa ettevõtlike inimeste
osakaal elanikkonnas suhteliselt madalat loomulikku taset ja vaevalt parandaks
olukorda see, kui ahvatleda ettevõtlusesse inimesi, kellel puuduvad seal
toimetulekuks vajalikud eeldused-teadmised.
OÜ Hansaklaasi asutaja ja osanik Ülle Kull
ütles, et ühest küljest vahendite puudumine takistab ettevõttel eksportida, kuid
samas soovib ta ka jääda väikseks ja mobiilseks tegijaks.
"Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete
arengusuundumused 2008“ uuringust selgus, et tippspetsialistide ning
juhtide leidmine on muutunud väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetele
keerukamaks, kuna praegune aeg nõuab paremini haritud ning mitmekülgsemate
oskustega juhte.
Uuringust "Väikese ja keskmise suurusega
ettevõtete arengusuundumused 2008“ selgus, et keskmise suurusega ettevõtted
kardavad kaasata ettevõttevälist investorit, samas aga välisosalust omavate
firmade seas on kaks korda enam eksportijaid.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.