Äripäev näitab, kellel on õnnestunud saada
Eesti äriliidrite rahaga turgutust Gild Arbitrage'i riskifondist - teiste hulgas
ka Gildi sõpradel ja kurikuulsatel ärihaidel.
"Tunnen neid inimesi juba kümme aastat. Oleme koos töötanud ja korvpalli mänginud," meenutas oma tutvumist Gildi partneritega kurikuulus kinnisvaraärimees Alo Lillepea. Tema osalusega ettevõtted Q Vara ja SLProductions on kohalikest Gildile võlgu enim - üle 180 miljoni krooni.
Suur hulk raha on Arbitrage'il kinni kinofirmas Cinamon Group, kus fondi kõrval omavad isiklikku osalust ka Gildi partnerid Tõnis Haavel, Lauri Isotamm ja Taavi Lepmets. Gildi tiimi pikaaegne tuttav Peeter Rebane nendib, et Cinamoni raskused on tingitud eelkõige sellest, et otsustaval hetkel ei finantseerinud projekte kohalik kommertspank ega ka Gild ise.
"Alustasime Gildi partneritega koostööd juba LHV aegadel," rääkis Rebane.
Gild Arbitrage'i portfellist leidis veel tänavu kevadel 14 miljoni krooni eest soetatud Madis ja Mart Habakuke suurosalusega külmutatud Läti arenduse võlakirju. Arenduse omanik on Metro Capital Management, kus alates 2002. aastast töötab kinnisvarainvesteeringute ja finantseerimise alal praegu lapsepuhkusel olev Arbitrage'i fondijuhi Tõnno Vähi abikaasa Riin Vähk.
Metro võlakirjade õiglane väärtus eelmise aasta lõpus oli Gildi hinnangul vaid 3 miljonit krooni. Praeguseks on Gild võlakirjad teadmata suurusega kahjumiga müünud.
Gild müüs nõude Meelis Lao vastu maha
Investorite ja kõrvaltvaatajate hulgas on furoori tekitanud skandaalsele ärimehe Meelis Lao firmale antud laen. Praeguseks on nõue Arbitrage'i portfellist haihtunud.
"Investeering ei ole mitte haihtunud, vaid müüdud," teatas Gild Arbitrage'i fondijuht Tõnno Vähk.
Tänavu mais teatas Gild investoritele, et Lao firma on fondi teavitanud maksevõime probleemidest. Juba 2008. aasta lõpus oli Gild ise Laole antud laenu enam kui kolm korda alla hinnanud.
"Seda laenu ma ei kommenteeri ja mul on täiesti ükskõik, mida arvatakse," teatas Meelis Lao telefonitsi.
Makseraskustest teatamise muudab kurioosseks asjaolu, et Lao on näiteks Äripäeva värskes rikaste edetabelis 30. kohal, tema ettevõtte ML Investments jaotamata kasum on 230 miljonit krooni ning varade maht läheneb 400 miljonile.
Kinnisvaraäri: Gildi meelitasid Bulgaariasse Tõnis Haavel ja tema purjetajast sõberNeli aastat tagasi hakkasid Gildi partner Tõnis Haavel ja üldsusele tundmatu ärimees Harles Liiv Bulgaarias koos kinnisvaraäri ajama.
Unistused kasvasid, kuid raha ei jätkunud - nii meelitatigi punti prominentide rahast pungil Gild Arbitrage. Kokku on fond Bulgaariasse panustanud paarsada miljonit krooni.
Praeguseks on Gild Äripäeva andmetel Harles Liivilt ning tema partneritelt Bulgaaria äride juhtimise üle võtnud.
Laen tagasi maksmata Gildile juba tuttav Harles Liiv sai fondist eelmise aasta sügisel üheks kuuks 100protsendilise intressiga miljon krooni laenuks.
Selle kuu jooksul läks aga asi sedavõrd hapuks, et kuuks ajaks võetud üüratu intressiga laen on siiani tagasi maksmata.
Harles Liivi nimi jookseb läbi veel ühest Gildi jaoks õnnetult lõppenud tehingust - nimelt ostis tema hea sõbra Alo Lillepea osalusega Urbanfors OÜ 2006. aastal Liivi firmalt ära suurosaluse Väätsa Agros.
Väätsa Agrost ilma?
Nüüd on Gildist saanud Urbanforsi ainuomanik, ent Väätsa Agro napsas endale pandipidaja Hanseatic Capital Estonia OÜ, millega Gild omab teadmata sisuga kompromisslepingut.
Pankrotid: Gildilt abi saanud firmad kipuvad pankrotti minemaAjades näpuga järge Gildi kohalike investeeringute seas, leiab sealt mitu pankrotipesa.
Pankrotimenetlus käib näiteks Gildilt aasta tagasi laenu saanud Enter IT-Marketis.
Väärib märkimist, et ettevõte oli kahjumis ning olematu omakapitaliga juba majandusaastal 2006/2007. Firma ühe omaniku Aivar Paalbergi sõnul kasuti Gildilt saadud raha laienemiseks.
Üsna tundmatu kinnisvaraärimees Kristjan Sild sai oma ettevõttele AS Steps Gildilt 45-miljonise rahasüsti. Laenu restruktureerimise käigus sõlmiti tänavu Kristjan Silla ja tema isa Riho Sillaga uus laenuleping, ent Gildi õnnetuseks kuulutati paar kuud pärast seda välja Kristjan Silla pankrot.
Alta Foods võlgu u 30 mln
Ärimees Indrek Rahumaa ettevõte Alta Foods, mis loodi Oliver Kruudalt piima- ja kommivabriku ostmiseks, on Gildile võlgu ligi 30 miljonit krooni. Loodetud suurtehing jäi katki, laenu tähtaeg kukkus aasta alguses, võla kiirest tasumisest pole juttugi.
Toetab ka Tederi ärisidGild Arbitrage on teiste Eesti ärimeeste kõrval õla alla pannud ka Hillar Tederi Ukraina ärile. Äripäev kirjutas hiljuti, et Teder tegeleb enda Ukraina äride müümisega ning ilmselt saabub nii Gild Arbitrage'i kui ka ärimehe enda jaoks tõehetk lähiajal.
Kommentaar
Tõnno Vähk, Gild Arbitrage'i fondijuht
Investeeringuid valides kaalume erinevaid võimalusi. Tavaliselt läheb kümnest investeerimispakkumisest käiku üks. Küsimus pole selles, et kas keegi on tuttav või mitte. Tunneme äris niikuinii kõiki.
Isiklikke tutvusi on investeeringuid tehes ette tulnud, aga see ei ole kindlasti kaasa aidanud ja kõik tehingud on tehtud turutingimustel. Investeerimiskomitees on alati palju inimesi erinevate arvamustega. Kokkuvõttes ei ole tutvused rohkem kaasa aidanud, kui nad on takistanud. Kui keegi on liiga lähedal, siis see võib olla ebasobiv, ja oleme ka mõningatele "ei" öelnud.
Kus on kinni Gild Arbitrage'i raha?*93% osalus (turuväärtus eelmise aasta lõpus 2,9 mln kr).*100% osalus.*Laen nimiväärtusega 9 mln kr.*Väätsa Agros algas saneerimismenetlus
*Gild Arbitrage esitas võlausaldajatele varade ülevaate septembri alguse seisuga. Kõik investeeringud esitati nimiväärtuses, mistõttu ei tea investorid alates eelmise aasta lõpust varade turuväärtusest suurt midagi.Online Kauplemissüsteemid OÜ
*Asutaja LHV Pank, alguses tarkvarafirma, nüüd välismaal asuva kinnisvarainvesteeringu valdusfirma.*Omanikud 93% AS GILD Fund Management, 7% Andrus Rand.Urbanfors OÜ
*100% osalus ning laenud nimiväärtusega 7 mln kr (turuväärtus eelmise aasta lõpus 0).*Viimati esitas ettevõte majandusaasta aruande 2006. aastal.Q Line Invest OÜ
*Ettevõte tekkis OÜ Metsamaakler jagunemisel.Stansfield OÜ
*50% osalus.*Osalus võeti üle Q Varalt, teine pool ettevõttest kuulub notar Laivi Mesikäpale.Q Vara AS, saneerimine kukkus läbi
*84% osalus.*16% osalus kuulub Jürgen Järvikule.Cinamon Group OÜ
*78% osalus ja laenud nominaalväärtusega 16 mln kr (osaluse turuväärtuse hindas Gild eelmise aasta lõpus 80 mijonilt kroonilt alla 12 miljonile, laenu alla ei hinnatud).SF Solutions OÜ
*100% osalus, laen nimiväärtusega 200 000 kr.*Seoses ASi Steps laenude restruktureerimisega omab Gild Arbitrage alates tänavu aprillist ettevõtet SF Solutions, mis omakorda omab kahte ostukeskust, teatas Gild maikuus investoritele.SLProductions OÜ
*Laen nimiväärtusega 185 mln kr (turuväärtus eelmise aasta lõpus 16 mln kr).*Omanikud 27,5% Alo Lillepea, 27,5% Ivo Lillepea, 20,75% Carmen Kass, 20,75% Jürgen Järvik, 3,5% Tanel Peeters.*Ettevõte esitas viimati majandusaasta aruande 2006. aastal.Tercom Holdings OÜ, pankrotis
*2007. aasta aruande järgi kuulus gruppi seitse ilma sisulise tegevuseta valdusfirmat ja kolm väikest kinnisvarafirmat.*Omanikud 50% Fred Krebets, 50% Marek Johanson.Kristjan Sild, füüsilise isiku pankrotis ja Riho Sild
*Laen nimiväärtusega 24 mln kr, intress 1% (eelmise aasta lõpu seisuga oli Arbitrage'i portfellis üleval 45 mln kr laen Kristjan Silla ettevõttele AS Steps, turuväärtuseks hindas fond vaid 5 mln kr).*2006. aastal ostis AS Steps Viimsi Tervis SPA Hotelli kinnistu ning 38protsendise osaluse OÜs Viimsi Spa, hilisemad aruanded puuduvad.Alta Foods AS
*Laen nimiväärtusega 27 mln kr.*Aruandeid pole, ettevõte loodi Kalevi ja Tere ostmiseks, tehing luhtus.*Omanik on Luksemburgis registreeritud firma, nõukogus Indrek Rahumaa, Anton Sigal ja Ruslan Mahhov.Daria Invest OÜ
*Laen nimiväärtusega 1 mln kr, intress 100% (turuväärtus eelmise aasta lõpus 0)*Viimati esitas majandusaasta aruande 2006. aastal.*Omanik Harles Liiv.Enter IT-Market, pankrotimenetlus
*Laen nimiväärtusega 16 mln kr.*Majandusaastal 2007/2008 teenis 11 mln kr kahjumit ning omakapital oli negatiivne.*Võrdsed omanikud: Aivar Paalberg, Antti Aasma, Andrus Raudsalu, Ville Jehe.Novaator Invest, pankrotimenetlus
*Laen nimiväärtusega 22 mln kr, intress 0% (eelmise aasta lõpus oli üleval 31 miljoni kroonine nõue, mis oli alla hinnatud 14 miljonile).*Omanikud 50% Jürgen Järvik, 50% Carmen Kass.*Majandusaasta aruanded puuduvad.Kompromisslepe Hanseatic Capital OÜga seoses Väätsa Agroga
*Nimekirjast on kõrvale jäetud välismaal asuvad investeeringud.
Seotud lood
Harju maakohus kuulutas täna välja Q Vara asutajana ja ühe omanikuna tuntust kogunud Jürgen Järviku pankroti.
Eesti esimene riskifond Gild Arbitrage likvideeritakse – fondi üle võtnud Tõnu Pekk ei suutnud kastaneid tulest välja tuua.
Riskifondi Gild Arbitrage üks suuremaid võlausaldajaid Marcel Vichmann on oma investeeringute juurde appi võtnud riskifondi eksjuhi Tõnno Vähi.
Gild Arbitrage'i fondijuht Tõnu Pekk teatas üleeile investoritele, et fondiosaku puhasväärtus on 0 eurot.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.