Erakonnad on sõnades nõus pärast
riigiprokuratuuri otsust, mis ei leidnud Reformierakonna liikmete Jaanus
Rahumägi ja Robert Antropovi tegevuses midagi kriminaalset, algatama
seaduseparandusi.
Riigiprokuratuur leidis reedel, et kuna mõlemad poliitikud rahastasid oma valimiskampaaniat ise, polnud tegu erakonna valimiskampaaniaga ja karistusseadustik ei hõlma selliste kampaaniate võimalikku ebaseaduslikku rahastamist.
"Minu inseneriaju ütleb, et erakonna tehtud kulutused ja kandidaadi tehtud kulutused on erakonna kulutused. Kui erakonnal on keelatud kasutada äriühingute raha, siis on ka kandidaadil keelatud kasutada äriühingute raha," lausus riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni juht Eiki Nestor.
Lisaks võiks Nestori sõnul kandidaatide valimiste kuluaruanded läbi vaadata mitte erakonnad, vaid sõltumatud ametnikud või audiitorid, kes on näiteks riigikogu palgal.
"Meid hämmastas täpselt samamoodi prokuratuuri selline seisukoht, kuigi eraisikud peavad esitama erakonnale täpselt samamoodi aruandeid, et erakond saaks need arvata oma kulutuste hulka," rääkis Rahvaliidu fraktsiooni juht Karel Rüütli. Tema sõnul koguneb Rahvaliit, et selles küsimuses seisukoht võtta.
Roheliste fraktsiooni juht Valdur Lahtvee pidas sellist seaduselünka kahetsusväärseks. Enne ootavad aga rohelised Lahtvee sõnul ära justiitsministeeriumi eestvedamisel tehtavad seadusemuudatuse ettepanekud. "Ootame, mis ettepanekuga tuleb valitsus GRECO (Euroopa Nõukogu korruptsioonivastaste riikide ühendus) soovituste rakendamiseks," selgitas ta.
Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees, IRLi liige Urmas Reinsalu möönis, et erakondade rahastamist puudutava seadusega on vaja tööd teha. "Meedia ja ühiskonna tähelepanu vaadates on loogiline, et see tuleb uuesti menetlusse võtta," lausus Reinsalu.
"See ajab naerma! Nüüd on kõik teed lahti, teed omale arve ja lased kanda siis raha oma kontole kampaania tegemiseks ükskõik milliselt juriidiliselt isikult," ütles Keskerakonna aseesimees Ain Seppik. Ta lisas, et seaduse mõte on, et kõikide puhul, kes kandideerivad erakonna raames ja saavad annetusi, on need erakonnale antud annetused. Tema sõnul tuleb hakata seadusi üle vaatama.
"Kõik, mis puudutab erakondade rahastamist, pole lõpuni viimistletud nii, et ei tuleks ettenägematuid olukordi," lausus Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Rein Aidma.
"Praegu on tegu erakorralise olukorraga, milleni on viinud ühe lepingupartneri pankrot ja meedia forsseeritud tähelepanu. Tegeleme selle asjaga," lisas ta.
Selgust ei saa ikka
Carol Merzin, riigiprokuratuur
Millised meedias avaldatud väited ei ole dokumentaalselt ümber lükatud? Kas on Droomi raamatupidajaga või omanikega räägitud, miks arvestati ettevõtete tasutud raha poliitikute kampaaniakuludest maha? Kas kontrollisite, et Kristiina Ojulandi kampaaniakulude eest tasus OÜ Jatrimpan?
Kriminaalmenetlust lubab seadus alustada vaid kuriteokahtluste uurimiseks. Kõnealuste juhtumite kohta meedias avaldatud, õiguskaitseasutuste käsutuses olevate ja osapoolte esitatud materjalide pinnalt ühelegi kuriteole viitavaid tunnuseid ei tuvastatud.
Väljapoole kuriteokahtluse kontrollimise piire jäävatele erinevatele küsimustele vastamiseks ei ole prokuratuuril pädevust.
Reformierakonna vallasarvete selgituseks
Kõik täna lehes esitatud arved edastas Äripäev eelmisel nädalal ka kaitsepolitseile, kellega prokuratuur kõnealuses asjas koostööd tegi. Tegemist on arvetega, mille selgitustes on väga paljudel juhtudel otsesed viited Reformierakonnale.
Osa täna lehes avalikustatud arveid oli esitatud ürituste eest, mida Reformierakond ise oma kodulehel reklaamis ja ka hiljem pressiteadetena kajastas. Nad eemaldusid neist alles nüüd.
Robert Antropov deklareeris ametlikult pärast valimisi valimiskuludeks 467 665,59 krooni. Täna avalikustatud arved selle summa sisse Droomi arvepidamise järgi ei kuulu.
Reformierakonna riigikogu valimiskampaaniaga seotud kulusid, mida erakond ei deklareerinud, näed tänasest Äripäevast või
SIIT!Sisenemiseks vajaliku päevapileti saad osta
SIIN!Seotud lood
Kuigi Reformierakond on viimastel nädalatel
täielikult distantseerunud eelmiste riigikogu valimiste eel isiklikku kampaaniat
teinud erakonna liikmetest, näitavad tolleaegsed kirjad ja arved midagi muud.
Näiteks maksis erakond osaliselt Robert Antropovi valimisreklaamide eest.
Euroopa Parlamendi saadiku,
reformierakondlase Kristiina Ojulandi riigikogu valimiste kampaaniakulude eest
tasus tema nõuniku firma. Tegu on poliitiku varjatud rahastamisega, sest
erakonnaseadus keelab juriidiliste isikute annetused.
Sotside, Rahvaliidu ja Keskerakonna fraktsioonid ootavad riigikogu esimehelt Ene Ergmalt hinnangut Reformierakonna liikmete valimiskampaania rahastamisele ettevõtete poolt.
Tänane Äripäev avalikustas, kuidas
Reformierakonda kuuluvat kaks riigikogu liiget Jaanus Rahumägi ja Robert
Antropov sattusid konflikti võlgade sissenõudjatega. Võlad pärinevad viimaste
riigikogu valimiste eel tehtud kampaaniast. Võlanõudjad viitavad oma nõuetes
sellele, et reformierkondlaste kampaaniat on rahastatud varjatult ja seadust
rikkudes. Reformierakondlased ise kinnitavad, et nad on langenud väljapressijate
ohvriks ja kõik on laim.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”