Riigikogu korruptsioonivastase seaduse
kohaldamise erikomisjoni esimees Jaanus Marrandi ütleb, et ta ei lepi
prokuratuuri selgitustega, kuna erakonna liikme isiklik kampaania peaks olema
erakonna kampaania osa. Samuti oodatakse Reformierakonnalt selgitusi Kristiina
Ojulandi valimiskampaania kulude tasumise kohta.
Järgneb intervjuu Jaanus Marrandiga.
Kas komisjon uurib reformierakondlaste Jaanus Rahumägi ja Robert Antropovi 2007.a Riigikogu valimiste kampaania kulude deklareerimise õigsust ning võimalikku firmade poolt arvete tasumist?
Komisjon tutvub reeglina alati ajakirjanduses avaldatud erakondade rahastamisteemaliste materjalidega ja on ka varasemalt reageerinud küsides aru asjaosalistelt. Tavapäraselt olemegi käitunud selliselt, et kas küsime täiendavalt selgitusi või kui asi on ilmselge, siis pöördume ise prokuratuuri poole. Ka nn. Rahumägi ja Antropovi teemat arutasime komisjonis ja otsustasime, et kuna Jaanus Rahumägi on ise pöördunud prokuratuuri poole, siis on mõistlik ära oodata prokuratuuri seisukoht. Seda seisukohta te nüüd ise ka juba teate!
Mida Teie sellest arvate?
Oli äärmiselt üllatav kuulda prokuratuuri arvamust, mille kohaselt isiku kampaania ei olevatki erakonna kampaania, kuigi seda tehakse erakonna nimekirjas olles ja tuues kasu erakonnale. Minu hinnangul peaks tegelikult isikukampaania olema erakonnakampaania osa. Nii on tekkinud arvamus, et komisjonil oleks mõistlik kohtuda lähiajal prokuratuuri esindajaga ja paluda selgitusi nende otsuse kohta ja tegeleda edasi nn. Antropovi - Rahumägi juhtumiga läbi prokuratuuri.
Mida võtate ette Kristiina Ojulandiga, kelle valimisürituste eest tasus üks osaühing?
Seoses Ojulandi küsimusega soovime pärida aru erakonnalt, sest ta ise on öelnud, et ei tea pidude eest maksmisest midagi. Siit ka küsimused, et kui tema ei tea, siis kas on tegemist sellega, et maksis erakond või ettevõte. Viimane on aga seadusega keelatud. Vastava järelpärimise saadame Reformierakonnale.
Millised võimalused on komisjonil poliitikute varjatud rahastamiste uurimiseks?
Meie komisjon ei oma sisuliseks uurimistegevuseks pädevust ega ka inimesi. Komisjon tegelebki reeglina läbi politsei ja prokuratuuri. Ilmselgete asjaolude puhul oleme pöördunud asjaomastesse organitesse. Asjade selgitamiseks aga pärinud täiendavalt aru. Komisjonis on mitmel korral olnud kõne all erakondade rahastamist puudutav seadusandlus. Nii oli meie komisjon 2008. aasta aprillis üks intervjueeritav korruptsioonivastase organisatsiooni GRECO korralisel hindamisel. Teatavasti GRECO tõi välja üheksa tõsisemat probleemi, mis puudutas nende hinnangul nii erakondade rahastamise kontrolli kui aruandlust jne. Valitsus lubas selle aasta oktoobri keskpaigaks need probleemid lahendada (kehtiv korruptsioonivastane strateegia, mis kinnitati valitsuse poolt). Paraku nii ei ole läinud ja eelnõu, mis pidi valmima justiitsministeeriumis ja oleks pidanud olema juba riigikogu poolt vastu võetud, ei ole jõudnud kaugemale justiitsministeeriumist. Ilmselt ajendatuna Äripäeva tänuväärsest tegevusest ja sellest tulenevale avalikkuse survele, sai nüüd avalikkus kuulda plaanitavatest muutustest.
Seotud lood
Erakonnad on sõnades nõus pärast
riigiprokuratuuri otsust, mis ei leidnud Reformierakonna liikmete Jaanus
Rahumägi ja Robert Antropovi tegevuses midagi kriminaalset, algatama
seaduseparandusi.
Sotside, Rahvaliidu ja Keskerakonna fraktsioonid ootavad riigikogu esimehelt Ene Ergmalt hinnangut Reformierakonna liikmete valimiskampaania rahastamisele ettevõtete poolt.
Tänane Äripäev avalikustas, kuidas
Reformierakonda kuuluvat kaks riigikogu liiget Jaanus Rahumägi ja Robert
Antropov sattusid konflikti võlgade sissenõudjatega. Võlad pärinevad viimaste
riigikogu valimiste eel tehtud kampaaniast. Võlanõudjad viitavad oma nõuetes
sellele, et reformierkondlaste kampaaniat on rahastatud varjatult ja seadust
rikkudes. Reformierakondlased ise kinnitavad, et nad on langenud väljapressijate
ohvriks ja kõik on laim.
Riigikogu liikmetelt Jaanus Rahumägilt ja
Robert Antropovilt võla nõudmiseks koostas reklaamibüroo Droom nõude Rahumägi
vastu ja Droomilt võlanõude ära ostnud OÜ Raetransport Antropovi vastu.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.