Riigikogu majanduskomisjon hääletas tänasel istungil Keskerakonna ettepaneku elektrituru avamist edasi lükata maha, kuid keskerakondlased võivad nõuda pikenduse hääletamist riigikogus.
Komisjon otsustas mitte toetada Keskerakonna fraktsiooni ettepanekut vabastada 31. detsembrini 2011 vabatarbijad kohustusest vabatarbija õigusi kasutada, teatas riigikogu.
"Selle kohustusega loob Eesti eeldused elektrituru reaalseks toimimiseks ja elektribörsi käivitamiseks Eestis. Euroopa Liidu liitumislepingus võttis Eesti endale kohustuse avada turg järk-järgult nii, et juba 2009. aasta 1. jaanuaril on turg avatud 35% ulatuses," kommenteeris majanduskomisjoni esimees Urmas Klaas.
Klaas ütles Äripäevale, et ehkki komisjon turu avamise edasilükkamist ei toetanud, jääb Keskerakonnale õigus panna pikenduse küsimus riigikogus hääletusele. "See sõltub Keskerakonnast," märkis ta.
ääletusele tulevad muudatused kolmapäeval, mil jätkub seaduseelnõu teine lugemine. Kolmas lugemine on plaanitud neljapäevaks.
Majanduskomisjonis kiitis heaks Reformierakonna fraktsiooni esitatud muudatusettepaneku, mille kohaselt toetab riik elektrienergia toomist biomassist vaid juhul, kui see toimub koostootmise režiimis, kus kasutamist leiab ka vabanev soojusenergia.
Komisjon otsustas, et koostootmise täpsema juhise kehtestab Vabariigi Valitsus majandus- ja kommunikatsiooniministri ettepanekul. Koostootmise täpsema juhise ettepaneku esitamisel valitsusele peab majandus- ja kommunikatsiooniminister aluseks võtma konkurentsiameti ettepaneku.
"Toetuse maksmine Eesti Energiale jätkub, kui ettevõte järgib koostootmisrežiimi," kinnitas Klaas. Taastuvenergia tasu kärpimine Klaasi sõnul täna arutusel polnud, kuna seda ei sisaldanud ükski ettepanek.
Komisjon toetas konsensuslikult ka Reformierakonna fraktsiooni ja roheliste fraktsiooni ettepanekut maksta taastuvenergeetika toetust energiatootjatele, kes toodavad energiat taastuvast allikast ja kasutavad seda oma tootmise tarbeks.
Majanduskomisjon ei pooldanud Reformierakonna muudatusettepanekut, millega uute põlevkiviplokkide rajamist toetakse aastas kuni 600 miljoni krooni ulatuses aastas ja mis tagaks ühe põlevkiviploki rajamise maksimaalse võimsusega kuni 300 MW.
Kokku kaalus komisjon 24 ettepanekut, mille olid esitanud majanduskomisjoni töörühm, Reformierakond, Keskerakond ja rohelised.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kinnisvarafirma Ober-Haus juht Tarmo Kase ei usu elektrienergia hinna 30-40% suurust kerkimist tänavu, kuid niisugune hinnatõus vähendaks tema sõnul järsult elektrienergia tarbimist ja tekitaks esimesed tondilossid.
Elektrienergia suurtarbijad loodavad, et rahvaesindajad parandavad elektrituruseadusse läinud aastal tehtud vead, mille tulemusel sai Narva Elektrijaamad AS turueelise ja taastuvenergia tasu kahekordistus.
Eesti omanike keskliidu (EOKL) teatel on praeguses energiaturuseaduse arutelus jäetud tahaplaanile Eesti energeetikasektori pikaajalised vajadused, energiajulgeolek ning kodutarbijate huvid.
Eesti Energia tütarfirma UAB Enefit sai Leedus esimese kliendi pärast sealset elektrituru avanemist selle aasta 1. jaanuaril, kelleks osutus suur Leedu kinnisvaraettevõtte Hanner.
Investorid teevad kulda ja bitcoini ostes aina rohkem panuseid sellele, et valuutade väärtus langeb. See trend on tulnud, et jääda, teatas USA suurim investeerimispank JPMorgan Chase.