Kinnisvarafirma Ober-Haus juht Tarmo Kase ei usu elektrienergia hinna 30-40% suurust kerkimist tänavu, kuid niisugune hinnatõus vähendaks tema sõnul järsult elektrienergia tarbimist ja tekitaks esimesed tondilossid.
"Nii suur hinnatõus paneb büroohoonete ja kaubanduskeskuste üürihinnad täiendava surve alla. Kuna üürihinnad on sõltuvalt objektist langenud Tallinnas 30-50% ja paljud ettevõtted tegelevad ellujäämisega, võib mustema stsenaariumi korral saada see hinnatõus mitmetele hingevaakuvatele firmadele viimaseks kirstunaelaks," kommenteeris ta ees seisvat büroohoonete ja kaubanduskeskuste börsielektri ostu.
"Kui nn allrentnikel tänases majandussituatsioonis käive langeb teatud kriitilise piirini, kuid kulude kasv jätkub, on ühel hetkel tegemist maksjõuetusega ja järgneb pankrot," lisas Kase. "See toob kinnisvaraturule täiendava pakkumise. Ka üürihinnad kujuneva läbi nõudluse ja pakkumise. Üsnagi tõenäoliselt näeksime esimesi tühje tondilossidena paistvaid büroohooneid ja kaubanduskeskusi."
Ober-Hausi juht märkis, et kui buumi ajal laiendati äritegevust ja koliti reeglina avaramale ning kallimale pinnale, siis praegusel säästuajal on rentnikud hakanud liikuma odavamale pinnale. "Selline hinnatõus annaks ainult hoogu juurde," kirjeldas Kase elektrienergia hinna kallinemise mõjusid.
Seotud lood
Riigikogu majanduskomisjon hääletas tänasel istungil Keskerakonna ettepaneku elektrituru avamist edasi lükata maha, kuid keskerakondlased võivad nõuda pikenduse hääletamist riigikogus.
Elektrienergia suurtarbijad loodavad, et rahvaesindajad parandavad elektrituruseadusse läinud aastal tehtud vead, mille tulemusel sai Narva Elektrijaamad AS turueelise ja taastuvenergia tasu kahekordistus.
Eesti omanike keskliidu (EOKL) teatel on praeguses energiaturuseaduse arutelus jäetud tahaplaanile Eesti energeetikasektori pikaajalised vajadused, energiajulgeolek ning kodutarbijate huvid.
Eesti Energia tütarfirma UAB Enefit sai Leedus esimese kliendi pärast sealset elektrituru avanemist selle aasta 1. jaanuaril, kelleks osutus suur Leedu kinnisvaraettevõtte Hanner.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.