Võrreldes meie viimase prognoosiga on täna avaldatud neljanda kvartali SKP 9,4protsendine kukkumine oodatust mõnevõrra parem tulemus, teatas rahandusministeerium.
Statistikaameti esialgsetel andmetel vähenes Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2009. aasta IV kvartalis aastases arvestuses 9,4 protsenti. Võrreldes eelmise kvartaliga kasvas sesoonselt korrigeeritud SKP 2,6 protsenti. 2009. aasta kokkuvõttes ulatus majanduslangus 14 protsendini, teatas rahandusministeerium.
Võrreldes ministeeriumi viimase prognoosiga on need arvud oodatust mõnevõrra paremad. Ekspordi kosumine varasemate kvartalite võrdluses oli aasta lõpus plaanipärane. Samas mõjutasid neljanda kvartali kasvunumbreid mõned ajutised tegurid, mille mõju uuel aastal ei jätku. Aasta algul tõusid tubaka, alkoholi ja mootorikütuse aktsiisimäärad, mistõttu suurendati aasta lõpus nende kaupade laovarusid. See andis positiivse tõuke neljanda kvartali SKP-le, kuid avaldab negatiivset mõju selle aasta alguses.
2010. aastal ootame majandusaktiivsuse aeglast taastumist, mis toetub olukorra paranemisele välisturgudel. Ootuseks annab põhjust asjaolu, et viimastel kuudel on meie mitmete ekspordipartnerite kasvuprognoose ülespoole korrigeeritud. Sisenõudluse taastumine on esialgu aeglane, kuid euro kasutuselevõtu perspektiivi selginemine suvel võiks anda hoogu ka uutele investeeringutele, teatas rahandusministeerium.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ma ei arva, et Eesti majanduskasv on ajutine, tõenäoliselt näeme I kvartalis sarnast kasvu nagu IV kvartalis, sõnas Nordea Panga peaökonomist Martti Nyberg.
Langus tabas Baltimaades esimesena Eestit, kuid nüüd hakkab Eesti juhtima regiooni majanduse elavnemistendentsi, ütles Rootsi keskpanga eksjuht Bengt Dennis Äripäevale.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.