Ma ei arva, et Eesti majanduskasv on ajutine, tõenäoliselt näeme I kvartalis sarnast kasvu nagu IV kvartalis, sõnas Nordea Panga peaökonomist Martti Nyberg.
Nyberg tõdes, et tal on hea meel kuulda, et IV kvartal läks Eesti jaoks nii hästi. Võrreldes III kvartaliga kasvas sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP IV kvartalis 2,6%.
“2,6% on väga hea tulemus. Suurepärane, et Eesti SKP näitas kasvu juba neljandas kvartalis,” lisas ta.
Nyberg ei arva, et aktsiisimaksude tavapärasest suurema laekumise tõttu on Eesti SKP kasv ajutine. "Tõenäoliselt mitte, kuna Eesti SKP on languses olnud juba tükk aega," märkis ta.
"Ma usun, et Eestil hakkab paremini minema, nagu mujal maailmas ning ka Soomes," rääkis Nordea peaökonomist.
Nybergi arvates avaldab IV kvartali majandustulemus kindlasti positiivset mõju Eesti europüüdlustele. Kui Eesti täidab euronõuded, siis sel juhul pole mingit põhjust, miks ei peaks Euroopa majandus- ja rahaliit (EMU) Eestit eurotsoonis aktsepteerima. "Ma pole kuulnud Euroopa Liidust ühtegi indikatsiooni, et keegi oleks meelt muutnud," sõnas Nyberg.
Seotud lood
Võrreldes meie viimase prognoosiga on täna avaldatud neljanda kvartali SKP 9,4protsendine kukkumine oodatust mõnevõrra parem tulemus, teatas rahandusministeerium.
Esialgsetel andmetel vähenes Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2009. aasta neljandas kvartalis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 9,4%, teatas statistikaamet.
Langus tabas Baltimaades esimesena Eestit, kuid nüüd hakkab Eesti juhtima regiooni majanduse elavnemistendentsi, ütles Rootsi keskpanga eksjuht Bengt Dennis Äripäevale.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.