Kreeka ametiühingute korraldatud üldstreik valitsuse eelarvekärbete vastu sulgeb täna riigis taas haiglad, lennujaamad ja koolid.
Lennujuhtide streigi tõttu on tühistatud enam kui 470 lendu Ateena lennujaamast. Streigiga on ühinenud õpetajad, bussi-, rongi- ja metroojuhid, arstid ja ajakirjanikud, et protestida palgakärbete ja maksutõusude vastu kokku 4,8 miljardi euro suuruses summas, mida on kiitnud ja tunnustanud nii investorid kui Euroopa Liidu liidrid, vahendas agentuur Bloomberg.
„Seni rakendatud meetmed on ebaõiglased. Ohvreid nõutakse töötajatelt, aga mitte tööandjatelt, ärimeestelt ja pankuritelt, kes selle kriisi põhjustasid,“ ütles erasektoris kahte miljonit töötajat esindava ametiühingu GSEE pressiesindaja Stathis Anestis.
Tänane streik on suurim väljaastumine Kreeka valitsuse läinud nädalal arvult juba kolmanda kärpekava väljakuulutamise järel. Läinud reedel halvasid protestijad transpordi ning püüdsid tungida parlamendihoonesse, kus parlament kärpekava heaks kiitis.
Investorid ja Euroopa Liidu liidrid on survestanud Kreekat rakendama täiendavaid kokkuhoiumeetmeid, et euroala suurim eelarvedefitsiit kontrolli alla saada. Kolmanda säästukava avalikustamise järel 3. märtsil on Kreeka riigivõlakirjade hind tõusnud, tulusus vähenenud ning börsi peamine indeks 6%ga plussis.
Kartused, et Kreeka ei tule oma võlgadega toime, on survestanud eurot, mis on aasta algusest USA dollari vastu ligi 5% nõrgenenud.
Läinud aasta viimases kvartalis kahanes Kreeka SKP esialgseil andmeil aastatagusega võrreldes 2,6%. Täna selgub täpsustatud number. Kreeka valitsus on kärpinud oma prognoosi ka alanud aasta esimese kvartali kohta – 1,2% asemel prognoositakse nüüd vähemalt 2% suurust SKP langust. Kreeka rahandusministeerium teatas eile, et ootab kogu aasta peale jaanuaris prognoositud 0,3% suuruse languse asemel nüüd vähemalt 0,8% suurust SKP langust.
Majanduseksperdid hoiatavad, et maksutõusud ja palgakärped – ehkki vajalikud – panevad Kreeka majanduskasvu täiendava surve alla.
Kreeka peaminister George Papandreou naaseb täna Ateenasse pärast kohtumisi Saksamaa, Prantsusmaa ja USA valitsusjuhtidega.
Toetus Kreeka peaministrile on viimase kahe kuuga kukkunud 10 protsendipunkti võrra. Siiski on tal napilt veel enamuse toetus – 52% Mega Televisioni tellitud arvamusküsitluses küsitletud elanikest toetasid teda. 60% olid aga eelarvekärbete vastu ning 65% vastanuist pidas neid ebaõiglasteks.
Seotud lood
Mülkasse vajunud majandusega Kreeka päästeplaan on lähipäevil valmimas, kirjutab BBC.
Kreeka läbis eile välja kuulutatud võlakirjade müügiga olulise testi, kuid raha hind oli kõrge ning teistes Euroopa riikides terendavad võlakirjaoksjonid võivad edasise laenamise Kreeka valitsusele jätkuvalt keeruliseks muuta, kirjutas Wall Street Journal.
Euroopa Komisjon teatas, et eurotsooni valitsused peaksid kiiremas korras kiitma heaks laenupaketi, mis aitaks Kreekat.
Kreeka peaministri George Papandreou sõnul leiab valitsus eelarvest pea iga päev uusi auke, mis muudab vajalikuks täiendavad kärped.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.