Euroopa Keskpank väljendab Eesti eurokõlbulikkuse raportis muret Eesti inflatsioonikriteeriumis püsimise jätkusuutlikkuse üle.
"Praegune madal inflatsioonimäär on põhjustatud peamiselt ajutistest teguritest, sh käimasolevast tõsisest majanduse kohandumisest, mis viis SKP mullu 14,1protsendilisse kukkumisse. Kohandumisfaasi lõppemisel on madala inflatsiooni säilitamine väga suur väljakutse rahanduspoliitika piiratud võimaluste juures fikseeritud kursiga riigile," seisab raportis.
Keskpank leiab, et järgmistel, nn kinnipüüdmiste aastatel Eesti inflatsioon kiireneb, kuna nii meie SKP kui hindade tase on euroala riikide omast madalam.
Eesti inflatsioonitase põhjustas muret ka Euroopa Komisjonile, nentisid hinnangu koostamisel osalenud ELi ametnikud. Kuna aga vahe võrdlustasemega on väga suur, Eesti majandus on ilmutanud suurt paindlikkust ja kohenemisvõimet ka majanduslanguse tingimustes ning valitsus kindlalt eelarvedistsipliini hoidnud, hindas komisjon, et Eesti suudab inflatsiooni kontrolli all hoida. Lisaks on hinnad Eestis euroala hindadega juba ca 75% ulatuses kohanenud.
Seotud lood
Kuna lõplik eurootsus tehakse ELi rahandusministrite poolt teatavaks alles mõne kuu pärast, siis ei tohi Eesti end nüüd lõdvaks lasta, vaid peab hoidma konservatiivset rahapoliitikat, märkis IRLi esimees Mart Laar.
Euroopa Komisjoni tänane otsus näitas, et hoolimata viimastest kuuldustest põhineb eurotsooni laienemine objektiivsetel ja kergesti mõõdetavatel kriteeriumitel, lausus JPMorgan Chase & Co ökonomist Istanbulis Yarkin Cebeci.
Kreeka taustal mõjub Eesti eurokõlbulikkus eriti tugeva ja väärtusliku signaalina meie arenguvõimekuse kohta, kirjutas Riigikogu liige Andres Herkel oma ajaveebis.
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul oli Euroopa Keskpanga hinnang Eesti europüüdlustele soodsam kui eelmiste kandidaatriikide suhtes.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.