Eesti võib võtta järgmise aasta alguses kasutusele euro, teatas Euroopa Komisjon. Lõplik otsus ja krooni-euro vahetuskurss tuleb juulis.
Äsja esitas Euroopa Komisjon nn lähenemisaruande, milles hinnati Eesti valmisolekut liituda ühisraha euroga. Eestit käsitlevat aruannet tutvustab hetkel Tallinnas Massimo Suardi Euroopa Komisjoni majanduse ja rahanduse peadirektoraadist.
Kui euro 1. jaanuaril 1999. aastal kasutusele võeti, sai sellest 11 liikmesriigi uus ametlik vääring, millega asendati kahes etapis vanad omavääringud, näiteks Saksa mark ja Prantsuse frank. Esmalt võeti euro kasutusele virtuaalvääringuna sularahata tehingutes ning raamatupidamisarvestuses, samal ajal kui sularahamaksete tegemiseks kasutati jätkuvalt vanu vääringuid, mida käsitleti euro n-ö allühikutena. 1. jaanuaril 2002. aastal võeti euro kasutusele füüsilisel kujul – pangatähtede ja müntidena.
Kõik ELi liikmesriigid eurot ei kasuta. Taani ja Ühendkuningriik on kokku leppinud asutamislepingus ette nähtud loobumisklausli kasutamises, mis vabastab nad euroalas osalemisest. Samas mitmed liikmesriigid pole veel täitnud kõiki ühisraha kasutuselevõtu tingimusi.
Euro on kasutusele võtnud 16 Euroopa Liidu liikmesriiki: Belgia, Saksamaa, Iirimaa, Kreeka, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Küpros, Luksemburg, Malta, Madalmaad, Austria, Portugal, Sloveenia, Slovakkia ja Soome.
Seni euroalast väljaspool asuvad ELi riigid on lisaks Eestile Bulgaaria, Tšehhi, Taani, Läti, Leedu, Ungari, Poola ja Rumeenia, Rootsi ja Ühendkuningriik.
Euro kasutuselevõtule eelnevad alltoodud sündmused:
8. juunil kohtub Euroopa Liidu rahandusministrite nõukogu (ECOFIN), arutelu Eesti vastavuse kohta Euroopa Komisjoni ja Euroopa keskpanga hinnangute ja komisjoni ettepaneku alusel.
18. juunil arutab ECOFINi ettepanekut Euroopa Ülemkogu.
13. juulil kinnitab Euroopa Liidu rahandusministrite nõukogu Eesti liitumise euroalaga ja vahetuskursi alates 1. jaanuarist 2011. Kursi otsuse poolt peab hääletama ka Eesti rahandusminister.
Eesti Pank ja valitsus lähtuvad eeldusest, et Eesti liitub euroalaga seni kehtinud kursi 15,6466 alusel.
Seotud lood
Eesti liitumine euroalaga oli ebaseaduslik, kirjutas Austria ajaleht Die Presse.
New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini usub, et Kreeka ja teised nõrgalt majandatud riigid on sunnitud loobuma eurost viie aasta jooksul.
Euroopa Komisjon avalikustas koos hinnanguga Eesti valmisolekule euroga liitumiseks ka ettepanekud majandusalase koostöö tõhustamiseks euroala riikide vahel ning parema eelarvedistsipliini kindlustamiseks.
Kreeka taustal mõjub Eesti eurokõlbulikkus eriti tugeva ja väärtusliku signaalina meie arenguvõimekuse kohta, kirjutas Riigikogu liige Andres Herkel oma ajaveebis.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.