Majandusminister Juhan Parts sai valitsuselt tööks Eesti Energia IPO kaitsmise ja rahandusminister Jürgen Ligi vastupidise ülesande, kinnitas peaminister Andrus Ansip.
"See on rumal küsimus," ärritus Ansip vastates Äripäeva küsimusele, miks Reformierakond Eesti Energia börsileminekut blokeerib. "Üks minister sai ühe ülesande ja teine minister teise ülesande. Äripäeva arvates sai aga valitsuse ülesandest kohe erakonna fundamentaalne seisukoht," põhjendas peaminister.
"Minu hinnangul on mõlemad ministrid oma töö hästi ära teinud ja esitavad oma analüüsi tänasel kabinetiistungil," lisas Ansip. "Meil on igasuguseid ülesandeid valitsuskabineti liikmetele antud ja see ei tähenda, et inimesed analüüsi koostamise tõttu kohe oma seisukohti muudavad! Eesti Energia saab rahastatud niikuinii. Ei ole nii, et mingid lobigrupid saaksid seda väärata," rääkis Ansip.
Peaminister loetles seejärel IPO plusse, peatudes põhjalikumalt juba varem välja toodud miinustel. "Eesti Raudteest on meil mälestused, et administratiivsed riskid transformeeruvad ühel hetkel riigi vastasteks nõueteks," kurjustas ta IPO taganttõukamise pärast.
"Me ei välista, et kombineerime neid variante (laenu ja IPOt – toim). Rahaturgudel on kliima praegu erakordselt kehv. Valitsev arusaamine on, et praeguses turbulentsis ei ole IPO korraldamiseks kõige parem aeg," märkis Ansip.
Rahandusminister Jürgen Ligi ütles: "Äripäeva lugu on suhteliselt räpane. Kui keegi lobistab, siis lobistavad börsitegelased ja suhteliselt kalli raha eest. On täiesti ebaadekvaatne, et ma rahandusministrina läheksin börsi vastu sõtta".
Seotud lood
Suure tõenäosusega loobub valitsuskabinet täna õhtupoolikul Eesti Energia vähemusosaluse börsileviimisest. Reformierakonna toetajate lobitöö on viimaks vilja kandmas.
Kabineti otsuse kohaselt laiendatakse aktsiakapitali uute aktsiate märkimisega võttes aluseks rahandusministeeriumi poolt välja töötatud ettepanekud Eesti Energia omakapitali suurendamiseks.
LHV Panga analüütik Sten Pisang tõdes, et Eesti Energiast oleks kindlasti saanud siinse börsi uus lipulaev, mis oleks meelitanud välismaiseid börsiinvestoreid.
Eesti Ametiühingute Keskkliit (EAKL) ei vastusta Eesti Energia vähemusosaluse viimist börsile. Kui valitsus peaks selle võimaluse tagasi lükkama eeldab liit, et viivitamatult tagataks ettevõttele vajalikud investeeringud, mille viibimine võib ohtu seada Eesti elektrienergiaga varustamise kindluse.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.