Politoloog Tõnis Saarts leiab, et praegune olukord, kus Reformierakond võib võtta riigikogu valimistel 40 protsenti häältest, on erandlik. Põhjuseks pakub ta, et erakond on tekitanud inimestele mulje, justkui polekski sellele erakonnale alternatiivi.
"Ma arvan, et Reformierakonna edu on seotud väga paljuski sellega, et see erakond on rõhutanud ise ja ka avalikkuses on tekkinud niisugune kuvand, et Reformierakonnale ei ole justkui alternatiivi. Kui alternatiiviks on ainult Keskerakond ja Edgar Savisaar, siis väga paljude valijate jaoks tõepoolest ei ole alternatiivi," rääkis Saarts.
Saarts prognoosib pääsu riigikogusse kindlalt neljale suurimale praegusele parlamendiparteile, lisades, et tänu sõltumatutele kandidaatidele võivad parlamenti pääseda ka Erakond Eestimaa Rohelised.
Võrreldes viimaste valimistega peaaegu viiekordistunud üksikkandidaatide arvu taga aga näevad mõlemad eksperdid ühiskondlikku protesti ehk olukord kõneleb Saartsi sõnul teatavast ühiskondlikust protestist parteide ja just suuremate parteide võimu vastu ja nende domineerimise vastu ühiskonnas.
Seotud lood
Uurisime Põhja-Tallinna linnaosavanemalt Karin Tammemäelt, miks ta teeb maksumaksja raha eest vaimiskampaaniat, kutsudes teda kujutava pildiga ülisuurte plakatite abil inimesi täna Salme keskuses toimuvale tervisepäevale.
Äripäev küsitles täna keskpäeval Põhja-Tallinna linnaosa elanikke ja uuris, millise reklaamiga nende arvates linnaosavanema pildiga illustreeritud plakati näol tegemist on. Kõik vastanud arvasid, et ju see ikka valimisreklaam ole.
Keskerakondlased Põhja-Tallinna linnaosavanem Karin Tammemägi ja tema asetäitja Olga Ivanova, kes kandideerivad Riigikokku, on linna raha eest üles seadnud suured plakatid, mil nad isiklikult kutsuvad linnaelanikke tervisepäevale.
IRLi piirkondade juhid teevad erakonna kihutustööd sisuliselt riigi raha eest, sest IRL otsustas vormistada partei piirkondlikud aktivistid oma ministrite ja maavanemate nõunikeks, kirjutab Postimees.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.