Täna on ettevõtjal võimalik otsustada, kas 6. märtsil valida jätkuva majandusnõrkuse ja kollapsi või arengu ja taastumise poolt. 22. veebruari Äripäeva juhtkiri räägib sellest, et Eesti eksport vajab messitoetuste asemel riigi abi.
Juhtiv ärileht leiab, et praegused EASi toetused on ebaefektiivsed ja ei soodusta ärikontaktide leidmist. Need toetused ei soodusta eksporti, vaid ettevõtjate puhkusereise - riik kaotab raha ja ettevõtjad ei saa lahendusi.
Eesti riik on ettevõtjate toetamist vaid mänginud. Äripäeva toimetuse teemakäsitlus näitab, et tegelikult vajab Eesti ärisektor sisulist riigi tuge, täpselt samal moel, nagu seisavad oma ettevõtete eduka arengu eest riigid alates USAst ja Lääne-Euroopa maadest ning lõpetades Hiina ja Jaapaniga. Eestis on ettevõtete toetamist vaid mängitud ja praegu on ka tulemused meile kõigile käega katsuda.
Äripäev ei ole sotsialistlik-kommunistliku ideoloogia häälekandja. Tegemist on pragmaatilise ja turumajandusele orienteeritud kompetentse äriväljaandega.
Kuid kui selline ajaleht on jõudnud järeldusele, et ärisektor vajab riigi tuge, siis on see oluline sõnum igale ettevõtjale. Poliitikute juttu riigi rolli suurendamise vajadusest võib pidada sooviks koguda hääli, Äripäeva selles süüdistada ei saa.
Kuidas seisab Eesti ettevõtete hea käekäigu eest peaminister Andrus Ansip? Möödunud aasta septembris nimetas Ansip tööandjate keskliidu manifesti kohatuks dokumendiks, mille sisu üle pole mõtet diskuteerida. Manifest oli Eesti olulisimate tööandjate siiras püüe muuta meie majandust paremaks. Ansip põlgas nad ära.
Suurematele ettevõtjatele keeras peaminister selja, kuid väikeseid ei ole tema jaoks olemaski. Sellest, et väike- ja keskmise suurusega ettevõtlus vajab toetamist ja et just sealt on lootust kõige kiiremat töökohtade taastumist leida, ei ole me peaministri suu läbi isegi mitte kuulnud.
Küll aga kuulsime me Ansipit 22. veebruaril rääkimas Vikerraadio "Reporteritunnis" sellest, et kriisieelne tööhõive võib meie riigis taastuda alles umbes kümne aasta pärast. Peaminister tunnistab ju otsesõnu, et tal puuduvad igasugused lahendused majadust kümne järgneva aasta jooksul madalseisust päästa.
Ansipi poliitika ei tee ettevõtjate jaoks midagi. Veelgi hullem - peaminister ignoreerib ja halvustab lahendusi pakkuvat ärisektorit kuidas aga oskab. Arusaadavalt ei ole selline lähenemine sobiv meie ettevõtjatele ja selle jätkumine muudaks Eesti peagi ettevõtlusvabaks maaks.
Keskerakonnal on reaalsed lahendused ettevõtjale. Erinevalt paremparteidest suudab Keskerakond Eesti ettevõtluse madalseisust välja tuua. Keskerakond soovib panna Eesti riigi meie ettevõtete teenistusse täpselt nii, nagu see on tavaks mujal maailmas, ja mille vajadusele viitab ka Äripäev oma juhtkirjas. Keskerakonna sammud on põhjalikult läbi mõeldud, testitud ja praktiliselt elluviidavad.
Keskerakonna plaanitav astmeline tulumaks aitab tõsta riigi eelarvelist võimekust ja suurendada arenguks vajalikku maksutulu. Just astmeline tulumaks võimaldab tugevdada riiki rahaliselt ja selle kaudu ettevõtlust sisuliselt toetada.
Tegemist on esimese korraga taasiseseisvunud Eestis, kus Keskerakond taotleb madalamaid makse kui paremerakonnad. Partei ei poolda uute maksude kehtestamist ja soovib langetada kuni keskmist palka saavate inimeste maksukoormust. Vähendada tuleb ettevõtete sotsiaalmaksukoormust pikaajalise töötu töölevõtmisel. Kõik see mitte ainult jätab rohkem raha ettevõtete käsutusse, vaid suurendab otseselt ka ostujõudu turul.
Erinevalt vaid poliitilist demagoogiat pakkuvatest poliitilistest jõududest ei peta Keskerakond ettevõtjat. Ansipi jutt viie Euroopa rikkaima riigi hulka jõudmisest on muutunud üldrahvalikuks naljanumbriks. Samas on Keskerakonna majandusabi meetmed Tallinna linnas rakendatud viisil tõestanud oma elujõulisust ja oleme valmis üle-eestiliseks rakenduseks. Olgu siin ettevõtlust soosiva näitena toodud kas või uusi töökohti loovate ettevõtete toetamine põhivara soetamisel.
Seega on piisavalt alust otsustamaks, milline valik 6. märtsil on ettevõtjate poolt ja milline vastu. Kuid parimaks ei saa lugeda valikut, mis on tehtud praeguse madalseisu ja ettevõtluskeskkonna taandarengu jätkumise kasuks.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.