Inflatsiooni põhjustab jätkuvalt enim toidukaupade laiapõhjaline hinnatõus, kommenteeris Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar 5,4protsendist hinnatõusu aprillis.
Statistikaameti tarbijahinnaindeksi andmetel tõusis tarbija ostukorvi maksumus aprillis 0,7 protsenti, olles aastatagusest 5,4 protsenti suurem.
„Osaliselt peegeldab see toormete hinnatõusu järelmõju maailmaturul, kuid ka võimalikke turu toimimise probleeme. Rohkem kui 15% kallinesid aprillis võrreldes märtsiga toiduõlid ja suhkur,“ kirjutas Soosaar.
„Ettevaates on oluline, et toormehindade ühekordsed tõusud ei suurendaks inflatsioonikartusi ega kanduks üle palkadesse. Tähtis on vältida palkade kiiremat kasvu võrreldes tootlikkusega, kuna see vähendaks Eesti ettevõtete konkurentsivõimet. Üldine palgatõus takistaks tööhõive taastumist ajal, mil ilma tööta on ligi 14% tööjõust ehk nendest inimestest, kes töötada soovivad,“ lisas ta.
Euroopa Keskpanga nõukogu, kuhu kuulub Eesti Panga president, tõstis aprillis intressimäärasid 0,25% selleks, et vähendada inflatsiooni teise ringi mõju ja tagada hinnastabiilsus keskmises perspektiivis.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Hinnatõusu vedavate kaupadena domineerivad jätkuvalt toiduained, kuid arengud maailmaturul annavad lootust toiduhinna tõusu pidurdumiseks või isegi languseks lähikuudel.
Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2011. aasta aprillis võrreldes eelmise aasta aprilliga 5,4%. Märtsis tõusid hinnad 5,2%.
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!