Sookvoodid võivad halvimal juhul naiste olukorda ametialases karjääris hoopis halvendada, arvas Eesti Statoil ASi peadirektor Helle Kirs-Toiger.
„Tippjuhtide seas on mehi tõepoolest rohkem kui naisi, kuid usun, et tänapäeval on nii Eestis kui mujal naisi tippjuhtimises enam kui kunagi varem,“ rääkis Kirs-Toiger.
Tänapäeva ühiskonnas saavad naised Kirs-Toigeri meelest vabalt valida karjääri ja eneseteostuse, mis neid huvitab. „Mistahes alal tipus olemine kannab endas julgust avalikkuse ees riskida ja konkureerida. Ehk on mehi rohkem lihtsalt sellepärast, et mehed on üldiselt riskialtimad kui naised,“ arvas ta.
Eestis ei ole olukord Kirs-Toigeri hinnangul sugugi mitte nii halb, et naisi kvoodisüsteemiga juhatuse tasemele edutama peaks hakkama. „See on minu isiklik arvamus aga sookvoodid võivad halvimal juhul naiste olukorda ametialases karjääris hoopis halvendada,“ ütles juht. „Kui naissoost kandidaat osutub tippjuhiks valituks, siis hakataks otsima põhjust sookvoodist ning vähemusutav oleks, et naine osutus tippjuhiks oma isikuomaduste, teadmiste ja oskuste alusel.“
Kvootide asemel tuleks Kirs-Toigeri arvates igaühel peeglisse vaadata, tagada sooline võrdõiguslikkus kõikidel tasanditel ja seeläbi kujundada sallivat ühiskonda. „Ka naisena tuleb ise kõikvõimalikest stampidest ja eelarvamustest üle olla. Kui Sa ise oled sellest üle ning käitud normaalse inimese ja juhina, siis vastavad ka kolleegid ja koostööpartnerid samaga,“ kinnitas ta.
Kirs-Toiger lisas, et Statoil on Eestis tegutsenud 20 aastat ning selle aja kestel on siinsel ettevõttel olnud neli juhti, nendest kaks on olnud mehed ja kaks naised. Statoil Fuel & Retail tegutseb kaheksas riigis ning kokku kümne äriüksusega ning neist kuues üksuses on tippjuhiks mees ja neljas üksuses naine.
„Kõikide valikute aluseks on olnud kandidaatide erialased oskused, kogemused ja isikuomadused,“ lausus Kirs-Toiger.
Soome ministri Alexander Stubbi naine tõi sealses meedias välja idee kehtestada Soomes kiirelt börsiettevõtete juhatustes sookvoodi, et juhtivatel positsioonidel oleks rohkem naisi. Norras kehtestati selline sookvoot juba 2004. aastal. Äripäev küsis Eesti firmade juhtidelt, kas meil võiksid ka sookvoodid olla.
Seotud lood
Vot tookord oli küll üllatus, kui mind, parteitut tehase direktoriks pandi, pareeris Kehra tselluloosi- ja paberitehase kauaaegne juht Žanna Botvinkina küsimust, kas naisjuhtide TOPi võit talle omal ajal üllatusena tuli.
Ettevõtete juhatustes ei ole tõepoolest eriti palju naisi, kuid selle tingivad nii ajaloolised ja kui ka rollidest lähtuvad probleemid, arvas Viisnurk AS juhatuse esimees Andres Kivistik.
Premia Foods AS juhatuse esimehe Kuldar Leisi arvates on sookvootide kehtestamise teema Eesti jaoks pseudoprobleem ja tema seaduse loomist vajalikuks ei pea.
Börsifirmade juhatustele peab kehtestama sookvoodi, et seal oleks rohkem naisi, arvab Soome ministri Alexander Stubbi proua.
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.