Kui USA kongress ja president ei jõua kokkuleppele, ähvardab USA valitsust tahtlik, et mitte öelda pahatahtlik maksejõuetus. Praegu pole kummalgi pool näha märke järeleandmisest ja soovist pidada sisulisi läbirääkimisi.
Kes veel mäletab USA investeerimispanga Lehman Brothersi pankrotti ja kaasnenud segadust finantsturgudel ja mõju majandusele, võiks mõelda, et tollane mõju finantsturgudele oli nagu liivakastimäng selle kõrval, kui USA valitsuse võlakirjade kupongid jäävad maksepäevadel ja põhiosa lunastamiskuupäevadel välja maksmata.
Maailma suurima võlgniku pankrot oleks moodsas ajaloos pretsedenditu ja tooks kaasa kaose börsidel. See seiskaks investoritele USA valitsuse võlakirjade tagatisel viie triljoni dollarilise laenude andmise mehhanismi, ajaks Bloombergi uudise kohaselt üles laenukulud miljarditele inimestele ja ettevõtetele, kukutaks dollarit ja viiks USA ja maailmamajanduse majandussurutise tõenäosuse pigem depressioonitõenäosuseks.
Paljudest fondijuhtidest, analüütikutest, pankuritest ja endistest valitsusametnikest, keda Bloomberg intervjueeris, nägid vähesed USA maksujõetuses midagi muud kui finantsapokalüpsist.
Kell tiksub 17. oktoobrini ja siis on USA riigikassal nii vähe raha, et normaalset tegevust jätkata ei saa. Uusi võlakirju emiteerida pole võimalik, kui võlalage ei tõsteta.
Finantsturud on võtnud USA võimalikku maksujõetust äärmiselt kergekäeliselt, pidades seda vähetõenäoliseks. Milleks paanitseda? Arvatakse, et kui kõik teised võimalused on ammendunud, hakkab USA Kongress käituma vastutustundlikult ja riigimehelikult. Kuid kui see nii ei lähe?
Loe pikemalt tänasest paberlehest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Prantsuse panga Societe Generale värske analüüsi järgi teevad USA aktsiad järgmise aasta esimeses kvartalis suure languse, kirjutas CNBC.
USA valitsuse tööseisaku ja ähvardava maksejõuetuse tõttu on maailmamajanduse lähiaja murelapse rolli kerkinud USA, ütles Eesti Panga president Ardo Hansson täna ERRile.
Hiina ja Jaapan hoiatasid Ameerika Ühendriike, et viimane jõuaks valitsuse tasandil kokkuleppele ning muudaks suunda praeguselt pankrotikursilt.
ELi ja USA vabakaubanduskõneluste eile algama pidanud uus voor jäi ära, kuna eelarvevaidlustest põhjustatud USA valitsuse osalise tööseisaku tõttu ei saanud USA valitsus oma läbirääkijaid Brüsselisse saata.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.