Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi hoiatab, et Euroopa pankade tervisekontroll võib investorite usalduse tugevdamise asemel anda hoopis vastupidise tulemuse, kui Euroopa Liidu uute riigiabi reeglite järgi pankade võlausaldajaid liiga karmilt koheldakse.
Juuli lõpus Euroopa Liidu konkurentsivolinikule Joaquin Almuniale läkitatud kirjas, mis nüüd on meediasse jõudnud, ütles Draghi, et riigid peavad valmis olema oma panku vajadusel ka maksumaksja rahaga toetama. Näiteks olukorras, kus mõni tehniliselt elujõuline pank ei suuda vajalikku lisakapitali turult lihtsalt piisavalt kiiresti hankida.
"Riigiabi reeglite põhjendamatult karm tõlgendamine võib hävitada selle usalduse Euroopa pankade vastu, mida me kõik taastada tahame," tsiteeris Draghi kirja agentuur Bloomberg.
Draghi pakkus välja näiteks pankade "ennetava rekapitaliseerimise", mis lahjendaks aktsionäride osa, kuid jätaks võlakirjaomanikud puutumata.
Draghi viitab oma kirjas olukordadele, kus järelevaatajad nõuavad pangalt lisapuhvreid, ehkki miinimumnõuded on täidetud, ning pank ei suuda raha piisavalt kiiresti turult hankida.
Euroopa Keskpank avalikustab sel kolmapäeval, kuidas viiakse läbi tervisekontroll euroala pankades, mis lähevad tuleval aastal ühtse järelevalve alla. Andmaks investoritele kindlust, et Euroopa pangad ei ole uue kriisi ohus, peavad testid seekord varasemast rangemad olema, on keskpank varem öelnud.
Augustist jõustunud uued riigiabi reeglid kehtestavad, et pankade kahjude kandmisel on eesliinil pankade omanikud ja võlausaldajad. Alles siis tulevad maksumaksjad. Almunia pressiesindaja Antoine Colombani ütles Bloombergile, et reeglid võimaldavad ka erandeid ja iga panga juhtumi eraldi hindamist.
Seotud lood
Euroala alaline stabiilsusmehhanism ESM jääb tõenäoliselt viimaseks instantsiks, kust raskustesse sattunud euroala pank abi võiks loota.
Euroopa Keskpanga president Mario Draghi ütles täna, et keskpank ei kõhkle panku pankrotti laskmast, kui need keskpanga tervisekontrolli läbi ei tee.
Võimalikud luukered Euroopa pankades on üks risk Eesti finantsstabiilsusele, teised kaks riski johtuvad Põhjala kinnisvaraturult ja tasakaalustamatuse märkidest Eesti majanduses.
Euroopa Keskpangas süvenevad lõhed Põhja-Euroopa ja Lõuna-Euroopa vahel, kirjutab Financial Times, tuues näiteks läinud nädalal aset leidnud intressikärpe otsuse, millele oli vähemalt kuus vastuhäält.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.