Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas näeb probleemi, et poliitiline otsustamine on muutunud väga lühiajaliseks ning valituks saamiseks on järjest olulisem efektne "show" – firmadel ei ole sellises olukorras kindlust, et poliitika järgmise valitsusega ei muutu.
"Raha on erasektoris nii et tapab igasugusteks investeeringuteks," ütles Kallas läinud nädalal Äripäevale antud pikemas intervjuus, kus sai käsitletud erinevaid teemasid. " Otsitakse ainult kohta. Otsitakse kohta, mis oleks kindel."
Katkend Siim Kallase intervjuust:
Kuidas hindate Eesti demokraatia seisu? Rahvakogu ja jääkeldri protsess on vaikselt sumbunud.
Probleem on hoopis suurem. Tegelikult on ka Euroopas igal pool küsimus, kui legitiimsed on valimised ise, kui need võidetakse teleshow'de ja muude taoliste trikkide abil. Mina kui kodanik vaatan pärast tulemust ja küsin, mis juhtus. Kui saan aru, et need inimesed pole parim valik, vaid need, kes oskasid hästi esineda.
Probleem poliitilises otsustamises on see, et see läheb järjest rohkem lühivaateliseks. See ei ole ainult Eesti probleem, see on ka Euroopas. Näiteks transpordi otsused tehakse 30 aastaks. See otsus peab kehtima 30 aastat. Lennuk sõidab, rong sõidab 30 aastat. Ehitamine võtab aega 10-15 aastat, enne kui tulu hakkab tulema. Ei saa muuta poliitikaid iga valitsusega.
Sama on taastuvenergiaga - pika vinnaga asi.
Olen kohtunud suurte investeerimispankade juhtidega. Raha on erasektoris nii et tapab igasugusteks investeeringuteks. Otsitakse ainult kohta. Otsitakse kohta, mis oleks kindel. See on põhiline. See on riigi juhtimise seisukohalt üks tõsine probleem.
Inglismaal näiteks on parlamendis lordide koda. Nemad ei sõltu valimistest. Ja muuseas, Euroopa asjade komisjon on ainult lordide kojas, mitte alamkojas. Nad ütlevad, et nii tõsist asja ei või alamkoja kätte anda.
Mida oodatakse poliitikutelt – Eestis, Euroopas?
Te võite olla, kes tahes, aga poliitik otsustab. Seal jooksevad kõik asjad kokku. Poliitikutelt on vaja otsustamist. Demokraatia pole vaid diskussiooniklubi, vaid teatud aja järel tuleb teatud otsused langetada. Tavaliselt pooltele need ei meeldi, see on paratamatu. Otsustamise magus valu. See ongi, mis mind poliitika juures võlub.
Seotud lood
Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas kaalub kandideerimist Euroopa Parlamenti, mandaat Euroopa Komisjonis hakkab läbi saama.
Kui keegi meist kahest, siis tütar, vastab Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas Äripäeva küsimusele, kas ta võiks aidata Reformierakonna reitingut tõsta.
Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas ei nõustu Euroopa ühisrahas kahtlejatega - samas ei maksa pelgalt rahaühikuga siduda põhjendamatult suuri ootusi.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?