Euroopa Liidu rahandusministrid andsid täna heakskiidu, et 11 asjast huvitatud liikmesriiki saaksid n.ö tihendatud koostöö korras edasi liikuda finantstehingute maksuga.
Lisaks Eestile kuuluvad nende riikide hulka Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Belgia, Austria, Hispaania, Kreeka, Portugal, Slovakkia ja Sloveenia.
Euroopa Komisjon sai volituse maksuettepanek välja töötada ja esitada, kinnitas rahandusminister Jürgen Ligi Brüsselis rahandusministrite kohtumise järel.
Ligi kordas, et mingit otsust selle maksuga liitumiseks ei ole Eesti teinud.
„Praegu osaleme protsessis ja katsume seda mõjutada enda tingimuste järgi,“ ütles Ligi.
Näiteks on Eesti tingimuseks seadnud, et jaekliendid ja pensionifondid oleksid kaitstud ning et see maks ei tooks kaasa tehingute kandumist teistesse riikidesse, rääkis Ligi.
Küsimusele, mis majanduslik mõte oleks sellise maksu kehtestamisel Eestis, kui ükski meie lähematest riikidest nagu Soome ja Rootsi ega ka Läti ja Leedu ei kavatse selle maksuga liituda, vastas Ligi, et Eestile on see esmalt Euroopa koostöö küsimus.
„Ja me oleme suure haardega. Me ei vaata ainult nina alla,“ märkis Ligi.
Maksu põhjenduseks kordas Ligi püüet finantssektorit muu majandusega sarnasemalt maksustada. Lisaks on maksu mõte ohjeldada lühiajalisi spekulatsioone.
„Eks me eelnõu pealt vaatame,“ kordas Ligi, et maksuga liitumise otsus on alles tuleviku teema.
Ligi sõnul liitub tõenäoliselt uue maksu avangardiga ka Holland.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa Komisjon esitas eile uuesti finantstehingute maksu (FTM) direktiivi eelnõu, mis viimase muudatuse kohaselt kehtiks küll vaid maksust huvitatud riikides, ent mille mõju ulatub üle terve ilma.Äripäev leiab, et FTM muudab Euroopa investeerimiskliima ebasoodsaks ning peletab investoreid riikidest, mis maksuga kaasa lähevad. Eesti on teatavasti nende hulgas.
Euroopa Komisjon esitab täna uuesti finantstehingute maksu direktiivi eelnõu, mis on kohandatud ringi nii, et see kehtib vaid maksust huvitatud riikides – sh Eestis –, ent millel on aga ootamatult suur mõju üle kogu maailma.
Äripäeva arvamusküljed ei suutnud vahepeal ära mahutada huvigruppide esindajate artikleid, kes kuulutavad ette katastroofi juhuks, kui Eestis peaks jõustuma finantstehingute maks. Sel murel on alust, sest kõikjal Euroopas on rahvas sellise maksu poolt, kirjutab Euroopa Komisjoni Eesti esinduse nõunik Heiki Linnamägi.
Täna riigikogus valitsuse Euroopa Liidu poliitikast ülevaate andnud peaminister Andrus Ansip tõdes, et Euroopas on käimas suured muutused, mis tähendavad väikeriikide jaoks alati keerulisi valikuid – koostöö on aga alati kasulikum, nii majanduslikult kui poliitiliselt.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.