Kui meil buumi ajal oli kohapeal tööjõuga väga kriitiline seis, palkasime inimesi Ida-Virumaalt, rääkis Viljandi küünlatootja ASi Hansa Candle juhatuse esimees Tarvo Moss.
„Meil oli vaja kiiresti leida liinitöötajaid ja Viljandis ei olnud tööjõudu võtta,“ selgitas Moss. „Me organiseerisime idavirumaalastele transpordi ja majutuse Viljandis töötamise ajaks. Samuti õpetasime liinitöötajad kohapeal välja.“
Hansa Candle'is töötab ligi 120 inimest.
Äripäev küsis, milliseid alternatiivseid võimalusi olete töötajate leidmiseks kasutanud. Päevaküsimuse ajendiks on Äripäeva tänane kaanelugu sellest, et töötajate palkamiseks tuleb järjest enam kaasata praegu mitteaktiivseid inimesi –erivajadustega inimesi, muulasi, pensionäre, praktikante või õppureid.
Seotud lood
Äkki paneks esmajärjekorras tööle need 40 000 täis elujõus noort, kes ei õpi ega tööta, kommenteeris Tartu jalatsitootja Samelini juhataja Leida Kikka olukorda tööjõuturul.
Töökäte leidmiseks tuleb üles leida need, kes tööturule jõudnud pole. Äripäev toob viis võimalust, kuidas töökätepuudust leevendada.
Kuna tööealise elanikkonna seas on vabadest kätest nappus, palkame meeleldi nii tudengeid kui ka pensionäre, ütles ASi Prisma Peremarket tegevjuht Janne Lihavainen.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.