Kruiisireisijate kogumõju Tallinna ja lähiümbruse majandusele on üle 50 miljoni euro.
"Eelmisel aastal kulutasid reisijad ja laevameeskonna liikmed Tallinnas arvestuslikult 26,4 miljonit eurot ja seeläbi loodi otseselt 177 töökohta," kommenteeris Tallinna Sadama turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juht Sirle Arro.
"Koos kaudse mõjuga toovad kruiisireisijad Eesti majandusse ligi 51 miljonit eurot ja mõjutavad kokku 365 töökohta, mille kogu tööjõukulu on 9 miljonit eurot," lisas ta.
Keskmiselt kulutab üks kruiisireisija Tallinnas viibides konsultatsioonifirma G.P.Wild mulluse uuringu järgi 56,7 eurot, mis on 3,6 eurot rohkem Euroopa keskmisest näitajast. Peamised kulutused tehakse ekskursioonile (keskmiselt 26,71 eurot reisija kohta), käsitööle ja suveniiridele (11,59 eurot), riietusesemetele (5,83 eurot) ning toidule ja jookidele (4,81 eurot).
Reisijate ja meeskonnaliikmete otseste kulutuste kogusummast moodustab turismifirmadele ekskursioonide eest tasutav raha arvestuslikult 12,1 miljonit eurot, Tallinna poodidest osteti kaupa kümne miljoni eest.
konsultatsioonifirma uuringu kohaselt on kruiisireisijad Tallinnaga väga rahul, külaliste seas pälvivad kõrgeid hindeid nii kohalike elanike sõbralikkus, teenindus kauplustes kui ka linna ajaloolised vaatamisväärsused.
Tallinna külastanud laevareisijate seas eelmisel suvel tehtud uuringus vastas koguni 96% küsitletutest, et külaskäik oli ootustele vastav või ületas oodatut. Viiepallisel skaalal Tallinnale antud üldhinde keskmine oli 4,18, mis on tuntavalt kõrgem kui Euroopa keskmine 3,72.
"Kruiisioperaatorite seas on Tallinn muutunud aasta aastalt üha populaarsemaks," lausus Sirle Arro. "Läänemere kruiisisadamate ja -sihtkohtade turundusorganisatsiooni Cruise Baltic tellitud uuringu näol saame nüüd ka reisijatelt kinnituse, et Tallinn sihtkohana jätab kruiisireisijatele kustumatu mulje," lisas ta.
Euroopa keskmisest kõrgemaid hindeid pälvis Tallinn kõigis kümnes kategoorias. Näiteks vastas 90% ligi 3000 uuringus osalenust, et on ülimalt või väga rahul kohalike elanike sõbralikkuse ja Tallinnas asuvate kaupluste teenindusega. Keskmiselt andsid Tallinna külalised elanike sõbralikkusele ja kaupluste töötajatele hinde 4,45.
Reisijad andsid hindeid ka vastuvõtule sadamas, giidiga tuurile, ajaloolistele vaatamisväärsustele ja muuseumidele, vaatamisväärsuste ja võimalike tegevuste mitmekesisusele, üldisele ostukogemusele, hinnatasemele, kohalikule transpordile ja külaskäigule tervikuna.
Üha kasvavat kruiisireisijate huvi silmas pidades kuulutas Tallinna Sadam teisipäeval välja uue kruiisikai ehitushanke, kai valmib 2014. aasta kruiisihooajaks. Senise, 2004. aastal valminud 339 meetri pikkuse kai kõrvale rajatav 420 meetri pikkune kruiisikai loob võimalused ka senistest suuremate laevade vastuvõtuks.
Kruiisiturismi konsultatsioonifirma G.P. Wild korraldab uuringuid Euroopa Kruiisifirmade Liidu tellimusel igal aastal. Tallinnas küsitleti juunist septembrini kümne kruiisilaeva reisijaid ja meeskonnaliikmeid. Kokku vastas küsitlusele 2923 reisijat ning 761 meeskonnaliiget.
Eelmisel aastal külastas Tallinna 440 000 kruiisireisijat 294 laevaga. Tänavu prognoosib Tallinna Sadam reisijate arvuks 480 000, eeldatavalt külastab Tallinna 330 kruiisilaeva.
G.P. Wild kasutab kruiisireisijate poolt majandusele avaldatava mõju (kulutused ja töökohad) hindamiseks OECD metoodikat. Euroopa keskmisi näitajaid arvutab G.P. Wild viimase kahe aasta küsitlustulemuste põhjal. Keskmisi näitajaid uuendatakse igal aastal.
Uuringus osalevad laevad valiti välja eesmärgiga saavutada võimalikult esinduslik laevade valim, arvestades ka aluse tüüpi (näiteks luksuslikud ja väga nõudlikule kliendile ning massturismile suunatud alused).
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
AS Tallinna Sadam kuulutas välja Vanasadama uue kruiisikai ehitaja leidmise riigihanke, et võtta vastu senisest suuremaid kruiisilaevu.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.