Soome tööstusfirma Vado otsustas koondada Eestis oma tootmise kokku ja laieneda selle asemel Poolas. Üheks põhjuseks tõi ettevõte suutmatust leida hea asukohaga soodsat pinda. Seven Real Estates Advisorsi konsultandi Lauri Viilbergi sõnul lao- ja tootmispindu Eestis jagub.
”Arendajaid, kes valmis lao- või tootmispinna ehitama ja üürile andma, on täna päris palju," sõnas Viilberg. Tema pigem otsitakse üürnikke, kes soovivad sellele pinnale minna.
Hetkel jäävad Viilbergi sõnul Tallinna ümbruses asuvate uute laohoonete hinnad 4,5 euro ligidusse ruutmeetri kohta.
”Hinna taha ei tohiks sobiva tootmispinna leidmine jääda. Eesti on tööstuspindade üürimisel pigem hea koht,” kommenteeris Viilberg ja lisas, et paljud lao- ja tootmispindadel olevad üürnikud on rahvusvahelised ettevõtted ning tootmispindu on juurdegi tulemas. ”Pigem on tendents selles suunas, et nõudlus laopindade järgi suureneb,” tõdes Viilberg.
Seotud lood
Kas Eesti on ka tulevikus ettevõtete jaoks parim tootmiskoht, oleneb sellest, mida ja kuidas toota, ja kas tegemist on kapitali- või tööjõumahuka tootmisega, leidis analüütik Meelis Kitsing.
Eesti kaubandus- ja tööstuskoja peadirektori Mait Paltsi sõnul on Eesti koos Läti, Leedu ja terve Ida-Euroopaga konkurentsivõitluses koos.
Tööstuslike õhufiltrite tootja Vado tõmbas Eestis koomale ning laieneb hoopis Poolas.
EASi andmetel teostati möödunud aastal Eestis umbes 50 suuremat välisinvesteeringute projekti, millest 27 tehti EASi kaasabil. Neist omakorda rohkem kui pooled olid tööstusinvesteeringud, mis tulid peamiselt Soomest, Hispaaniast ja Saksamaalt.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”