Raidla Lejins & Norcous maksunõunik Villy Lopman jagas oma arvamust endise maksuhalduri peadirektori asetäitja kolumnis "Käibemaksupettus pole enamat kui labane vargus" toodud ettepanekute kohta ning rõhutas, et maksud ei ole karistus.
Lopmani sõnul on usaldusväärsete tegijate vabastamine käibemaksu reaalsest tasumisest põnev mõte, kuna premeeriks ettevõtjate ausust ning võtaks ära pideva käibemaksu tagastusnõuete mure.
Ta nentis, et järjest suurema hulga andmete jagamine maksuhalduriga võib küll olla käibe deklareerimise tulevik maailmas, ent selliste käikudega ei tohiks liigselt kiirustada. "Tegemist on põhiõiguste riive küsimusega," märkis Lopman. Ta lisas, et käibeandmestike jagamine võiks kõne alla tulla vaid äärmuslikel juhtudel, kui üldse.
Sarnaselt võiks Lopmani arvates olla videosalvestiste rakendamine. "Üks pilt räägib küll rohkem kui tuhat sõna, kuid tänased argised maksuprobleemid ei ole tihti seotud mitte maksuhalduri varustuse piiratud võimsusega, kuivõrd selle rakendamise oskustega," hindas Lopman.
Kahtlev oli ta ka maksuotsuste avaldamises nimedega. "Maksud ei ole karistus ning seetõttu ei peaks ka maksuotsused olema sotsiaalse ja seega kontrollimatu lisakaristuse aluseks," rõhutas Lopman.
Maksuameti peadirektori endine asetäitja Dmitri Jegorov võrdles täna Äripäevas käibemaksupettust vargusega ning tegi neli ettepanekut olukorra muutmiseks: vabastada usaldusväärsed tegijad sisendkäibemaksu reaalsest tasumisest müüjale; suunata käibeandmestikud MTAsse, mis võimaldaks deklaratsioonide eeltäitmist ning kiiremaid ja täpsemaid analüüse kontrollobjekti valikul; langetada arveveskite atraktiivsust ja avalikustada jõustunud maksuotsused; MTA-le võimalus kasutada põhjendatud kahtluse korral videosalvesteid, et vähendada kulutusi ja efektiivistada maksuhalduri vaatlusi.
Seotud lood
Bürokraatia teeb mind alati valvsaks, ütles endine rahandusminister ja maksuameti eksjuht Aivar Sõerd.
Teema, et käibemaksu tasuvad vähesed, on vana probleemi uus külg. Seni rääkisime maksuaugust, aga nüüd on fookusesse võetud see, et lõviosa maksust koguneb väga vähestelt ettevõtjatelt, kirjutab Norra kõrgema kommertskooli (NHH) doktorant Dmitri Jegorov.
Maksumaksjate liidu juhatuse liikme Lasse Lehise arvates ei ole võimalik lihtsate seadusemuudatustega maksupettusi kiiresti lõpetada.
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!