2012. aastal laekus riigieelarvesse 1,49 miljardit eurot käibemaksu, millest toidukaupade jaemüügi käibemaks moodustas 18%.
See tähendab, et toidukaupade jaemüügist laekus eelmisel aastal riigile 268,7 miljonit eurot käibemaksu, näitavad põllumajandusministeeriumi vahendatud andmed. Kogu käibemaks moodustas omakorda kõigist riigi maksulaekumistest mullu 31%.
Aastatega on toidukaupadelt laekuva käibemaksu osakaal kogu käibemaksu hulgas suurenenud, näiteks buumi ajal 2007. aastal oli vastav osakaal 15% praeguse 18% asemel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maksuspetsialist ja Glimstedti advokaat Marko Saag nendib, et Eesti on teinud kummalise valiku - soodustada hotellis raamatu lugemist, aga mitte esmavajaduste rahuldamist nagu toit.
Eesti on toiduainetele kehtiva ühtse 20-protsendise käibemaksuga Euroopa Liidus esirinnas, meie toiduarvetel on käibemaks oluliselt suurem kui Soomes, Rootsis, Saksamaal ja paljudes teistes riikides.
Jaeketid on valmis liituma kokkuleppega, et käibemaksu langetamise korral alandavad nad samavõrra ka toodete müügihinda. Kaupmeest huvitab klientide ostuvõime ja heaolu, riiki paraku mitte, kirjutab kaupmeeste liidu tegevdirektor Marika Merilai.
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on Euroopas levinud alandatud käibemaksumäärad toiduainetele silmakirjalikud.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.