Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Toidu käibemaks annab kogu käibemaksust 18%
2012. aastal laekus riigieelarvesse 1,49 miljardit eurot käibemaksu, millest toidukaupade jaemüügi käibemaks moodustas 18%.
See tähendab, et toidukaupade jaemüügist laekus eelmisel aastal riigile 268,7 miljonit eurot käibemaksu, näitavad põllumajandusministeeriumi vahendatud andmed. Kogu käibemaks moodustas omakorda kõigist riigi maksulaekumistest mullu 31%.
Aastatega on toidukaupadelt laekuva käibemaksu osakaal kogu käibemaksu hulgas suurenenud, näiteks buumi ajal 2007. aastal oli vastav osakaal 15% praeguse 18% asemel.
Maksuspetsialist ja Glimstedti advokaat Marko Saag nendib, et Eesti on teinud kummalise valiku - soodustada hotellis raamatu lugemist, aga mitte esmavajaduste rahuldamist nagu toit.
Eesti on toiduainetele kehtiva ühtse 20-protsendise käibemaksuga Euroopa Liidus esirinnas, meie toiduarvetel on käibemaks oluliselt suurem kui Soomes, Rootsis, Saksamaal ja paljudes teistes riikides.
Jaeketid on valmis liituma kokkuleppega, et käibemaksu langetamise korral alandavad nad samavõrra ka toodete müügihinda. Kaupmeest huvitab klientide ostuvõime ja heaolu, riiki paraku mitte, kirjutab kaupmeeste liidu tegevdirektor Marika Merilai.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.