Põllumajandusministri Helir-Valdor Seederi sõnul on väga raske välja selgitada, kui teadlik täpselt Nõo Lihatööstus sellest oli, et talle hobuseliha tarniti.
Seedri sõnul on hobuselihaskandaalid kogu Euroopa probleem ja asjaga on tegelenud ka Europol. Sügisel teeb ministeerium siinsest hobuselihaskandaalist kokkuvõtte ja hindab ka veterinaar- ja toiduameti tegevust.
Järgneb ministri telefoni teel antud kommentaar.
Järelevalveasutused on vastavalt seadusele sõltumatud ja hobuseliha uurimisega tegeleb lõpuni veterinaar- ja toiduamet (VTA). Ministeeriumil täiendavat informatsiooni hetkel pole. Küll võin öelda, et pärast puhkusteperioodi on meil plaanis see teema ministeeriumis kokku võtta - mis selgus, mis segaseks jäi ja ühtlasi hinnata ka VTA tegevust. Kui vaja, tuleb muuta või täiendada Eesti või Euroopa Liidu õigusakte. Segane pole asi mitte ainult Eestis.
Väga raske on välja selgitada, kui teadlik täpselt Nõo Lihatööstus oli ja see on meile, mõtlen selle all kogu Euroopat, mõtlemise koht. Euroopas on toiduohutus aastaid olnud üks prioriteete. Euroopa on tundnud uhkust selle üle, et on saanud kogu aeg väita, et toidu liikumine on olnud täies ulatuses jälgitav. Kui see nii on, siis peaks iga partii olema jälgitav. Kuid kui selgub, et pole võimalik tuvastada, kas üks või teine osapool teadis kauba päritolust, siis kõik ei ole siiski nii ilus, kui räägitakse.
Tean, et Euroopa tasemel pole seoses hobuselihaga uurimine sugugi lõppenud. Minu teada tegeleb või tegeles sellega ka Europol (Euroopa politseiamet - toim). See on üks suur ja segane lugu olnud kogu Euroopas. Meile jõudis hobuseliha õnneks väga väikeses koguses, kuid tundub, et mingis ulatuses siiski jõudis.
Seotud lood
Nõo Lihatööstuse hobuselihaskandaali on segatud Ungari lihaärimees, Prantsusmaa suurtööstus ja Itaalia ning Iirimaa tapamajad.
Euroopa Komisjon esitas eile ettepaneku tõsta toiduainete vale märgistuse eest trahvimäärasid.
AS Nõo Lihatööstuse juht Toomas Kruustük nentis, et ettevõte on ohver ja kujunenud olukorras ei saa nemad enam kedagi usaldada.
Paar aastat tagasi, kui oli päevakorral massiline musta ehk maksupetturite vahendatud kütusega kaubitsemine, kutsus Neste Eesti tegevjuht Ivar Kohv kütusemüüjaid üles avaldama kõiki oma tarnijad.
Eestis keskmist palka teeniv inimene, kes on alates 1992. aastast iga aasta ühe kuupalga kulda investeerinud, on lisaks väärtuse säilitamisele ka oma ostujõudu kasvatanud. Vaatame andmeid lähemalt.