Prantsusmaa president ja peaminister on läinud aastal võimule tulekust saadik kehtestanud uusi makse 27 miljardi euro väärtuses ning lähinädalatel valmiv tuleva aasta eelarve lisab veel vähemalt kuus miljardit eurot.
Mõned Prantsusmaa valitsusliikmed hoiatavad juba maksude üledoosi eest, kirjutab Wall Street Journal.
Värskeim maksutõus johtub Prantsusmaa pensionireformist.
Teisipäeval teatas Prantsusmaa valitsus, et kavatseb pensionisüsteemi defitsiiti katta peamiselt palkadelt võetavate maksude tõstmisega, ehkki riigi tööjõukulud on juba praegu väga kõrged.
Järgmise kolme aasta jooksul tõusevad nii tööandja kui töövõtja sissemakseid riiklikku pensionisüsteemi kokku 0,6 protsendipunkti võrra.
"Prantslased hindavad oma pensionisüsteemi," ütles peaminister Jean-Marc Ayrault. "Meil tuleb see pärand säilitada."
Lisaks tuleb täispensioni saamiseks edaspidi pensionisüsteemi kauem sissemakseid teha, kuid ka need muutused jõustuvad alles järk-järgult.
Analüütikute sõnul ei ole Prantsusmaa valitsusel poliitilist toetust, mis võimaldaks süsteemi radikaalsemalt reformida ja pensioniõiguslikku iga praeguselt 62-lt aastalt tõsta, nagu on soovitanud Euroopa Komisjon ja nagu on tehtud reas teistes ELi riikides.
2011. aastal oli Prantsusmaa pensionisüsteemi defitsiit 14 miljardit eurot, mis ilma reformideta kasvaks prognooside järgi 2020. aastaks 20 miljardile.
"See on tüüpiline manööver Hollande'i õpikust: püüdke teha nii, et keegi ei pahandaks," ütles Wall Stret Journalile Pariisi Sciences Po ülikooli analüütik Jean Chiche. "Ma ei näe, et miljonid inimesed sellise reformi peale tänavaile tuleksid."
Pensionisüsteemi tasakaalustamine on üks olulisemaid väljakutseid Prantsusmaa valitsuse jaoks, mis on tulevaks aastaks lubanud riigieelarve defitsiidi euronormi saada (alla 3% SKPst).
Opositsioon kritiseeris maksutõusu negatiivset mõju prantslaste ostujõule ning firmade konkurentsivõimele ajal, mil töötus riigis järjest kasvab (juunis Eurostati andmeil 11%).
Ka Prantsusmaa ettevõtjad protestivad.
"See on ohtlik reform, mis ei ole meile vastuvõetav. Tegelikult ei ole see üldse mingi reform: see ei lahenda ühtegi struktuurset probleemi," ütles Prantsusmaa tööandjate organisatsiooni Medef juht Pierre Gattaz ajalehele Le Figaro.
Peaminister Ayrault lubas, midagi täpsemalt avaldamata, et tuleval aastal plaanib valitsus meetmeid, mis palgalt võetavate maksude tõusu kompenseeriks.
Seotud lood
Värske valitsusevahetus Prantsusmaal ja veebruaris ametisse asunud Itaalia noorim peaminister, kes on käivitanud dünaamilised reformid, paneb Euroopas paralleele tõmbama Tony Blairi ja Gerhard Schröderi aegadega.
Prantsusmaa president Francois Hollande, kelle populaarsusreitingud on rekordmadalal, lubas uusaastakõnes alanud aastal keskenduda kõrge tööpuuduse vähendamisele.
Reitinguagentuur S&P kärpis euroala suuruselt teise majandusruumi Prantsusmaa reitingut, tuues põhjuseks kidura majanduskasvu, mis pärsib võimalusi riigi rahanduse korda saamiseks.
Teises kvartalis majanduslangusest välja saanud Prantsusmaa majandus kahanes kolmandas kvartalis uuesti.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.