Kui vaadata korterite keskmist ruutmeetrihinda täna ja võrrelda seda buumi ajaga, siis Uus Maa analüütiku Risto Vähi hinnangul on tänased keskmised hinnad 26% madalamad.
Uus Maa märkis oma turuülevaates, et Eesti kinnisvaraturg jätkas kolmandas kvartalis tõusu ning tehingute hulk saavutas majandussurutise järgse rekordi, samas Tallinnas oli aga langus. Uus Maa märkis ka, et kinnisvaratehingute koguhulgalt on nii kogu Eesti kui ka paljud vaadeldavad omavalitsused jõudnud 2007. aasta kolmanda kvartali tasemele, tehingute koguväärtuselt ja kohati ka objektide keskmiselt hinnatasemelt aga 2008. aasta sama kvartali tasemele.
Täpsustavatele küsimustele vastab Uus Maa analüütik Risto Vähi:
Mida tähendab see masujärgne rekord? Kas see kajastab käivet ehk mahtu või hoopis hulka ehk tehingute arvu?See kajastab mõlemat näitajat. Kinnisvara ostu-müügitehingute hulk kogu Eestis oli sellisel tasemel viimati 2007. aasta kolmandas kvartalis. Tehingute kogukäive ulatus sellisele tasemele viimati 2008. aasta teise ja kolmanda kvartali paiku.
Milline on teie arvamus sellest, et korterite ruutmeetrihinnad on enamvähem buumi tasemel (2000 eurot m2 ja peale)? Kas olete sellega nõus?Ei ole. Võtame ette jälle kvartalid. Näiteks Tallinnas oli selle aasta kolmandas kvartalis korterite keskmine ruutmeetri meediaanhind 1170 eurot, mis ulatub ligilähedale 2008. aasta lõpule, mil buum oli juba läbi. Buumi tipust on praegune keskmine hinnatase 26% madalam.
Mis edasi saab, kas õhk läheb turult välja varsti ja mull lõhkeb? Praegu pole mulli, mis saaks lõhkeda. Inimesed ei laena end lukku. Oluline osa kinnisvaratehingutest tehakse puhtalt omafinantseeringuga, sest sääste paigutatakse kinnisvarasse. Aastatetagune buum ja praegune aeg on ikka väga erinevad, sest ülehinnatud korterid-majad täna kaubaks ei lähe. Loeb ökonoomsus, elukeskkond ja õige hinna-kvaliteedi suhe.
Seotud lood
Uus Maa teatas turuülevaates, et kinnisvaratehingute hulk saavutas majandussurutise järgse rekordi. Ehkki see väide on veidi optimistlik, on uute korterite hinnad jõudnud buumi tasemele.
Riigikogu liige Reet Roos, kes ostis hiljuti 1,2 miljonit eurot maksva korteri Tallinna vanalinna, leiab, et kinnisvarasse investeerides tuleb vältida n-ö kampaania korras ostmisega kaasaminemist.
Eesti kinnisvaraturg jätkas kolmandas kvartalis tõusu ning tehingute hulk saavutas majandussurutise-järgse rekordi. Tallinnas oli aga langus.
Maa-ameti andmetel toimus juulist septembri lõpuni 2777 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis võrreldes teise kvartaliga on 6,9 protsenti vähem.
Investeeringud kestlikesse lahendustesse hõlmavad enamat, kui oleme seni harjunud mõtlema, rääkis LHV jaepanganduse ettevõtete finantseerimise osakonna juht Marko Kiisa.