Hiinas ärisidemeid tugevdamas olev Ukraina president Viktor Janukovitš teatas eile pärast kohtumist Hiina presidendi Xi Jinpingiga, et Ukraina saab Hiinast 8 miljardi dollari ulatuses investeeringuid, et käivitada projekte valdkondades nagu põllumajandus, laevaehitus ja energeetika.
Mingeid laene kahepoolselt aga kokku ei lepitud, vahendas RIA Novosti Hiina välisministeeriumi teadaannet.
Need investeeringud ei aita kuigivõrd leevendada Ukraina praegust rasket seisu, kommenteeris agentuurile Bloomberg Standard Bank Groupi arenevate turgude ökonomist Tim Ash.
Ukrainasse on teiste seas valmis investeerima Hiina miljardär, kes on muu hulgas plaani taga ehitada kanal läbi Nikaraagua. Wang Jing plaanib investeerida 10 miljardit dollarit Ukrainasse süvasadama rajamiseks, lüües selleks käed Ukraina partneriga Kievgidroinvest LLC, kirjutab agentuur Bloomberg. Plaani kuulub ka erimajandustsoon Krimmi poolsaarel.
Projekti esimene faas, hinnanguliselt mahus 3 miljardit dollarit, näeb ette uue süvasadama rajamise, Sevastoopoli sadama rekonstrueerimise ja majandustsooni loomise, kus asuksid tehnoloogia fookusega ettevõtted. Teises etapis ehitatakse lennujaam, LNG terminal ja laevaehitustehas, kokku maksumusega 7 miljardit dollarit.Esimese etapi jaoks on rahaline kate olemas ja ehitustööd algavad 2014. aastal.
"Ma ei näe, et see (teated Hiina investeeringutest - toim.) mõjutaks kuidagi praegust poliitilist olukorda Ukrainas või lähiperspektiivis Ukraina majanduses valitsevaid ohte," ütles Tim Ash. "Need on pigem pikaajalised investeerimisplaanid. Ukrainal on aga kiiresti rahasüsti vaja."
Lähema kahe aasta jooksul tuleb Ukrainal lunastada võlakirju kokku 15 miljardi dollari väärtuses. Keskpanga valuutareservid on kahanenud agentuuri Bloomberg hinnangul novembri lõpou seisuga 19,2 mld dollarile. See tähendaks viimase 2,5 aasta jooksul kahanemist 50%. Reserve on vähem kui kolme kuu impordi katteks, mis viitab kontrollimatu devalveerimise riskile.
Agentuur Moody's ütles paar päeva tagasi, et kardab enim seda, et ukrainlased ja firmad hakkavad massiliselt grivnasid välisvaluutaks vahetama, pannes napi valuutareservi veelgi suurema surve alla.
Seotud lood
Ukraina president Viktor Janukovitš läheb täna Moskvasse, et taotleda kuni 15 miljardi dollari suurust kriisilaenu, samal ajal kui Kiievis jätkuvad valitsusvastased protestid, mis ei toeta tihedamaid sidemeid Venemaaga, kirjutab Bloomberg.
Ukraina opositsioon ärgitas inimesi täna Kiievis tänavaile tulema, et saada kokku rohkem kui miljon inimest, survestamaks president Viktor Janukovitšit tihendama Venemaa asemel Ukraina suhteid Euroopa Liiduga.
Opositsiooni korraldatud umbusaldushääletus Ukraina valitsusele kukkus parlamendis täna läbi.
Niipea, kui Ukraina peaks ELile selja pöörama, kaotab Eesti kohe samavõrra seda, mida analüütikud nimetavad strateegiliseks sügavuseks. Küll mitte väga otseselt, nt sõjaliselt, aga siiski mõjusalt, leiab välispoliitika instituudi analüütik Ahto Lobjakas.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.