Massilistest meeleavaldustest haaratud Ukraina valitsus kõigub ja majandusporbleemid süvenevad.
Opositsiooniliidrid püüavad täna Ukraina parlamendis korraldada valitsuse usaldushääletuse, hoolimata sellest, et president Viktor Janukovitš kordas eile, et pooldab tihedamaid sidemeid Euroopa Liiduga.
Janukovitši ja peaminister Mõkola Azarovi vastased püüavad hääletuse parlamendis korraldada enne keskpäeva, vahendas agentuur Bloomberg. Hommikust saadik piketeerivad meeleavaldajad taas valitsushooneid.
"Me ei näe selle valitsuse tööl mingit mõtet," ütles opositsioonis oleva partei Udar juht Vitali Klitško. "Azarovi kabinet ei tööta Ukraina rahva huvides."
SEB pank kärpis värskelt Ukraina majandusväljavaateid.
"Meie põhistsenaarium on et 15%se tõenäosusega valuuta tuleva aasta esimeses kvartalis devalveeritakse," ütles SEB Ukraina analüütik Andreas Johnson Rootsi majanduslehele Dagens Industri. "Need arengud on viimasel ajal pigem tugevnenud."
Oktoobris prognoosis SEB Ukraina majanduslanguseks tänavu 0,8%, uue prognoosi järgi tuleb langus 1,4%.
Ukraina kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus kerkis eile 0,6 protsendipunkti 10,58%-le. Kindlustuse hind Ukraina võimaliku maksejõuetusse vastu (CDS) kerkis 1067 baaspunktile, millega Ukraina võlapaberitest on maailmas riskantsemad veel vaid Argentiina ja Venezuela võlakirjad.
Ukraina pea viimase kümne aasta suurimad protestid on Janukovitši nurka surunud.
"Janukovitši jaoks ei ole optimaalset stsenaariumi," ütles agentuurile Bloomberg Aleksei Makarkin, poliittehnoloogiate keskuse juht Moskvas. "Ta näitas läänele, et on ebausaldusväärne partner, tekitas Venemaal suuri kahtlusi ning muutis kodumaise opositsiooni reaalseteks vaenlasteks."
Janukovitšil on valida, kas üritada meeleavaldused maha suruda või alustada opositsiooniga kõnelusi. Esimene riskiks kriisi süvenemisega 14 kuud enne presidendivalimisi, teine õõnestab Janukovitši positsiooni kõnelustel ELi ja Venemaaga.
Venemaa president Vladimir Putin nimetas Ukraina meeleavaldusi pogrommiks mitte revolutsiooniks, prognoosides, et küllap need peagi soikuvad.
Ajaleht Financial Times kirjutas, et eile oli Ukraina ühe kõrge ametniku sõnul Kiievis Venemaa välisminister Sergei Lavrov, et üritada ära hoida, et meeleavaldused mõjutavad Janukovitšit Euroopa Liiduga uuesti assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu üle läbirääkimisi alustama. Eile Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barrosoga telefonitsi vestelnud Janukovitš palus Brüsselil vastu võtta Ukraina delegatsiooni, et lepingu detailide üle kõnelusi jätkata
Janukovitš ise on täna kolmepäevasel visiidil Hiinas. Raha küsimas, ütles eile ETV saates Välisilm küsitletud Ukraina politoloog.
Seotud lood
Ukraina opositsioon ärgitas inimesi täna Kiievis tänavaile tulema, et saada kokku rohkem kui miljon inimest, survestamaks president Viktor Janukovitšit tihendama Venemaa asemel Ukraina suhteid Euroopa Liiduga.
Täna Vilniuses algaval idapartnerluse tippkohtumisel pidi Ukraina sõlmima assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe Euroopa Liiduga. Ootamatult andis Ukraina valitsus läinud nädalal teada, et peatab leppe allkirjastamise ettevalmistused.
Ukraina ei allkirjastanud täna Vilniuses lõppeval ELi idapartnerluse tippkohtumisel ELiga assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingut, eelistades tihendada kaubandussuhteid Venemaaga.
Opositsiooni korraldatud umbusaldushääletus Ukraina valitsusele kukkus parlamendis täna läbi.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.