Meeleavaldused Ukrainas Lvovist Harkovini on paisunud suurimaks poliitiliseks kriisiks oranžist revolutsioonist üheksa aastat tagasi.
Nüüd lõõmab riigis taas debatt selle üle, kas Ukraina peaks oma tuleviku siduma Euroopa Liidu või Venemaaga, mille mõlema arvele langeb neljandik Ukraina ekspordist.
"Meie esmane ja peamine poliitiline nõudmine on valitsuse tagasiastumine," ütles vangistatud ekspeaministri Julia Tõmošenko partei liider Arseni Jatsenjuk, vahendas agentuur Bloomberg. "Meie peamine siht on (president Viktor) Janukovitši tagasiastumine. Aga esimene samm on (peaminister Mõkola ) Azarovi valitsuse tagasiastumine."
Eile protestis Kiievi kesklinnas üle poole miljoni inimese. Kokkupõrgetes politseiga sai kannatada ja toimetati linnavalitsuse andmeil haiglasse 109 inimest, vähemalt 165 inimest vajas kergemat arstiabi. Protestide vallandajaks oli Ukraina valitsuse ootamatu otsus jätta assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleping Euroopa Liiduga läinud nädalal Vilniuses toimunud idapartnerluse tippkohtumisel sõlmimata, et otsida selle asemel tihedamaid majandussuhteid Venemaaga.
"Poliitilised arengud Ukrainas tegid ootamatu pöörde ja ägenesid ilmseks poliitiliseks kriisiks," märkis HSBC panga Venemaa, SRÜ ja Balti riikide peaökonomist Aleksander Morozov. "President ja valitsus riskivad olukorra üle kontrolli kaotada ning eeldame juba lähemas tulevikus olulisi poliitilisi muudatusi." Kui kriis niipea ei lahene, võivad sellel analüütiku sõnul olla prognoosimatud tagajärjed Ukraina majandusele ja riigirahandusele.
Lääneriigid kutsusid pooli rahu säilitama. Sellise avalduse tegid nii NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen kui ka USA ja ELi suursaadikud Ukrainas.
Poola ja Rootsi rahandusministrid Radek Sikorski ja Carl Bildt tegid kordasid ühisavalduses, et Euroopa Liit on jätkuvalt valmis Ukrainaga assotsiatsiooni- vabakaubanduslepingut allkirjastama. Ukrainal tuleb aga eelkõige endal oma majanduse reformimisega edasi liikuda.
"Kuna majandusreformide edenemisest mingeid märke ei ole, ei lase me end kiskuda mõttetusse ülepakkumissõtta Ukraina tuleviku üle," teatasid ministrid.
Ukraona president Viktor Janukovitš ütles eile, et pooldab jätkuvalt liikumist Euroopa Liidu suunas, tingimusel, et see ei kahjusta Ukraina majandust.
Ukraina ametivõimud tahavad, et protestijad valitsushooned vabastaksid ning on ähvardanud algatada kriminaaljuurdluse nende üle, kes on vallutanud Kiievi linnapea ja ametiühingute kontorid.
Ukraina siseminister Vitali Zahhartšenko ütles, et politsei ei lase Ukrainal muutuda teiseks Liibüaks või Tuneesiaks, kus rahvarahutused valitsused võimult viisid.
Ajaleht Financial Times vahendas, et Ukraina parlamendi spiiker on kutsunud opositsioonilikidrid kõnelustele.
Seotud lood
Täna Vilniuses algaval idapartnerluse tippkohtumisel pidi Ukraina sõlmima assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe Euroopa Liiduga. Ootamatult andis Ukraina valitsus läinud nädalal teada, et peatab leppe allkirjastamise ettevalmistused.
Ukraina ei allkirjastanud täna Vilniuses lõppeval ELi idapartnerluse tippkohtumisel ELiga assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingut, eelistades tihendada kaubandussuhteid Venemaaga.
Opositsiooni korraldatud umbusaldushääletus Ukraina valitsusele kukkus parlamendis täna läbi.
Maailma üks edukamaid investoreid Michael Hasenstab on suurelt panustanud Ukrainale, kuid nüüd võib see osutuda rängaks veaks, kirjutas Bloomberg.
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Lisatud analüütikute kommentaarid!
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele