Soome majandusminister Jan Vapaavuori ja Venemaa riikliku tuumaenergeetika ettevõtte juht Sergei Kirienko sõlmisid eile Soome ja Venemaa vahel uue tuumakoostöö kokkuleppe, mis hõlmab uuringuid, ohutust ja võimalikku kahjude korvamist.
Sellist lepet pole naabrite vahel olnud 2004. aastast saadik.
Ühtlasi kinnitas Rosatom jätkuvat suurt huvi tulla investoriks Fennovoimasse, mis plaanib Pyhäjokile uue 1200 MWse tuumajaama ehitust. Rosatom tuleks projektist lahkunud Saksa E.ONi asemele ning tarniks ka tehnoloogia. Minister Vapaavuori ütles eile, et praegu käib juriidiline analüüs, kas uue tuumajaama ehituseks on vaja taotleda Soome parlamendilt uut luba, kuna hankes on vahepeal toimunud suured muutused - vahetunud nii strateegiline investor kui tehnoloogia tarnija. Tänane Helsingin Sanomat kirjutab, et näiteks Soome Rohelised ja Vasakliit ei taha sellist luba anda. Vapaavuori sõnul otsustatakse uue loa taotlemise vajadus "veel selle lumega", ehk lähiajal.
Kirienko kinnitas eile Helsingis Rosatomi suurt huvi projekti vastu ning valmisolekut selles kas või 100% ulatuses osaleda. Seda Soome riik ei võimalda - praegu on Rosatomil väljavaade saada Fennovoimas 34%, mille Rosatom Kirienko sõnul suurendaks hea meelega 49%-le.
Kirienko on veendunud, et Pyhäjoki reaktorist saaks väga kasumlik projekt. Tulu loodab Rosatom enesele hiljem, kui jaam juba valmis, ka elektri müügist ja toorme tarnimisest, kirjutab Kauppalehti. Mis oma klientidest üle jääb, läheb müüki Nord Pooli kaudu.
Kirienko sõnul saaks Rosatom tõenäoliselt investeeringuks soodsatel tingimustel vahendeid Venemaa riiklikust investeerimisfondist. Hanke kogumaksumuseks on hinnanguliselt 4,5 miljardit eurot.
Tuumajaamaprojektis osalejatele kujuneks elektrienergia MWh hinnaks 50 eurot. Võrdluseks on uut tuumajaama kavandav Suurbritannia lubanud kindlustada investoritele MWh 35 aastaks hinnaks 109 eurot. Euroopa Komisjon on algatanud ja teeb praegu süvaanalüüsi, kas taoline riigiabi on kohane.
Rosatom on Soome projektist huvitatud, kuna sealt saaks muu hulgas head referentsid oma tehnoloogia müügiks. Soome ohutusnõuded on maailmas ühed karmimad.
Tuumakütust tarnib Rosatom ka Rootsi energiakontsernile Vattenfall.
Seotud lood
Kui Suurbritannia otsustas Krimmi sündmuste valguses koostöö Venemaa tuumaenergia kontserniga Rosatom uuesti üle vaadata, siis Soome Pyhäjoki projekti pole kriis pidurdanud.
Euroopa Komisjon seab kahtluse alla hiiglaslikud toetused, mis Briti valitsus on lubanud Prantse energiahiiule EDF veerandsaja aasta jooksul Suurbritannias esimese uue tuumareaktori rajamise eest.
Venemaa energiafirma Rosatom peab Soome uut tuumajaama kavandava Fennovoimaga kõnelusi nii tehnoloogia tarnimise kui võimaliku osaluse omandamise üle, ütles Rosatom Overseasi asedirektor Ivo Kouklik.
Fennovoima, mis on otsinud Saksa E.ONi lahkumise järel uut strateegilist investorit Soome uue tuumajaama projektile, teatas täna, et jätkab tänasest läbirääkimisi vaid Venemaa Rosatomi tütarettevõttega Rusatom Overseas.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?