Ameerika Ühendriikide majandus langes esimeses kvartalis võrreldes aastatagusega 1 protsendi võrra, teatab USA kaubandusministeerium.
Majandusteadlased on pannud süü erakordselt heitlikule talveilmale. Väidetavalt ajendas see tarbijaid ja ettevõtjaid edasi lükkama talvekuudele planeeritud oste. Ekspertide hinnangul vähendas see majanduskasvu 1,5 protsenti.
Tänase kaubandusministeeriumi raporti järgi on aga tarbimine esimeses kvartalis tõusnud 3,1 protsenti. Seega ei saa ilma süüdistada.
Majanduslanguse põhjustasid ettevõtete kahanev äriinventuur (tooted, mida hoitakse inventuuris müügiks) ja firmade kasinad investeeringud. Samuti vähenes esimeses kvartalis USA majanduse eksport.
Investorid on esimese kvartali tulemuste osas murelikud. Paljude meelest on 2014. aastaga alanud ka uus majandussurutis. Teatavasti on USAs keskmiselt iga 5-7 aasta tagant pikem majanduslangus. 2008. aasta kriisist on möödas 6 aastat.
Veel eelmise aasta viimases kvartalis tõusis majandus USAs 3,2 protsenti. Seega on toimunud järsk kokkutõmbumine.
Suhteliselt järsku langust võib seostada ka Föderaalreservi otsusega vähendada sammhaaval rahatrükki.
USA majandus langes viimati 2011. aasta esimeses kvartalis.
Seotud lood
Maailma suurim võlakirjafond Pimco, mida juhib Bill Gross, tõstis oma hinnangut USA majanduse väljavaatele, öeldes, et eelduste kohaselt saab 2014. aasta majanduskasv olema 2,5-3%.
Pöörates mitte üleliia palju tähelepanu ootamatult nõrgale majanduskasvule esimeses kvartalis, otsustas USA Föderaalreserv jätkata enda igakuise võlakirja ostuprogrammi koomale tõmbamist.
Selle aasta karm talv on avaldamas mõju USA majanduskasvule, mille ootus langeb koos külmapügalatega jää ja lume tõttu, kirjutab Bloomberg.
Tänu tarbijakulutuste suurenemisele kasvas USA majandus neljandas kvartalis aasta perspektiivis 3,2 protsenti, kirjutas Bloomberg.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?