Nagu mitmed näited tõestavad, võib investeerimisega oma raha tulevikus mitmekordistada. Kui inimesel ei ole finantsharidust ja investeerimiskogemus on väike, aga tahab oma raha kontrollis iseseisev olla, tuleks teatud reegleid järgida.
Bankrate.com on pannud kokku 5 soovitust, mis üles kirjutada ja omale seina peale panna. Sest nende vastu on kerge eksida.
1)Tööta välja süsteemne plaan
„Edukas investeerimine algab katsetatud ja põhjalikult läbi uuritud investeerimisprotsessist, mida tuleb järgida nagu religiooni,“ ütles investeerimisfirma Heritage Capital president Paul Schatz.
Liiga paljud investorid vahetavad oma investeeringuid, seadmata neile uut strateegiat. See võib lõppeda rahaliste kaotustega.
„Investeerimises ei saa instinkte järgida,“ ütles Shcatz. „Turud ei käitu alati ratsionaalselt. Kui sul ei ole plaani turu langemise jaoks, siis emotsioonid võtavad üle ja sa teed valel ajal valesid otsuseid.“
Järjekindla summa investeerimine on võti – näiteks 500 eurot kuus – nii headel kui ka halbadel aegadel. Sellega kogunevad säästud, mille väärtus pidevalt tõuseb, ütles Schatz. ETFides (börsi kaubeldavad fondid) ja investeerimisfondides on riskid juba hajutatud. Seega nendesse tasub riski maandamiseks investeerida. Üksikud aktsiad on hinnas tihti väga kõikuvad.
2)Väldi emotsioonidest lähtuvat kauplemist
Paljude iseseisvad investorid lähenevad aktsiatele nagu segiaetud peaga teismeline. Nad armuvad ühel nädalal kullaaktsiatesse, järgmine nädal tehnoloogiaaktsiatesse, kolmandal nädalal energiaaktsiatesse jne. „Emotsioonide ajendil investeerimine hävitab tulu. Inimesed ostavad kõrge hinnaga ja müüvad madalal,“ ütles Schatz. Eesmärk on teha vastupidist.
Hirm ja ahnus kahjustavad investori eesmärke. Samal ajal kui suur osa investoritest kriisi ajal kabuhirmus aktsiates loobusid, magasid nad maha võimaluse uuest tõusust kasu lõigata.
Plaani tegemine on veidi keeruline, kuid ohtlikul ajal selle järgmine on kaks korda keerulisem. Tähtis on teada, mida sa tahad saavutada. Sea omale ajahorisont ja selgita välja, milline on sinu riskitaluvus.
3)Uurimistöö
Mõistlik investeerimine eeldab „uurimist ja veel kord uurimist,“ ütleb investeerimisfirma Copmrehensive Wealth Management Groupi president Allan Katz.
Paljud iseseisvad investorid näevad asju väga piiratult. Nad vaatavad, kas aktsiaturg läheb üles või alla ja teevad oma otsused. See ei ole sugugi piisav. Tuleb rohkem uurida.
Investoril on lihtne otsida välja eelmise aasta kõrgeima tootlusega fondid. Piiratud informatsioon ei ole aga heade otsuste tegemiseks piisav. „Nagu öeldakse, varasemad tootlused ei paku tagatist tuleviku tootlustele,“ ütles Katz. Viie tärni investeerimisfondi, mis paistis eelmisel aastal silma, võib sel aastal oodata tagasilöök.
Fondidesse investeerimisel tuleks lugeda fondi visiooni ja majandusaasta aruannet. Analüüsida fondi investeeringuid ning teha kindlaks fondijuhi strateegia. Enne otsuse tegemist tuleks veel vaadata, kuidas fond sinu portfelli sobitub.
Üksikaktsiatesse investeerimine nõuab aga veelgi hoolikamat uurimist ja teadmisi.
4)Säilita oma plaan
Põhjalik plaani väljatöötamine on raske. Samas on selle säilitamine ja järgimine samuti rasked. „Igaüks vajab tegevuskava, et sihtkohta jõuda,“ ütles investeerimisfirma Wellness Financial Services planeerimisspetsialist Clayton Shearer. „Iseseisevatel investoritel on vaja teada, kui palju investeerida ja milline võiks olla mõistlik saavutatav tootlus. Samuti peaks investeeringutele olema seatud ka ajaline raamistik.“
Isikliku kava detailne väljatöötamine aitab investoril rööbastel püsida. Plaan peaks sisaldama kirjeldust, kuidas investeeringuid hajutatakse ja milline on igaühe osakaal portfellis. Kuna aja jooksul võivad erinevad investeeringud palju kõikuda, on tähtis, et portfell oleks tasakaalus ja hajutatud.
Väljumise strateegia arendamine aitab iseseisval investoril õigel teel püsida. Kui üks aktsia jõuab sinu seatud piirini, siis on aeg aktsia ümber hinnata või müüa ning otsida uus tõusupotentsiaaliga aktsia.
Kui turul toimub järsk hinnalangus, on vaja oma plaanist kinni hoida. „Ära hakka oma plaanis ebavajalikke muutusi tegema, sest aeg teeb oma töö,“ ütles Shearer. Investorid, kes raskel ajal oma emotsioonide asemel plaani järgivad, saavad suurelt tasustatud.
5)Kaalu professionaalse abi hankimist
„Liiga paljud investorid piirduvad 5 dollarilise ajakirja ostmisega, loevad sealt artiklit viimaste trendide kohta ning peavad ennast seejärel ekspertideks,“ räägib Schatz. Artiklid aga ei võta kunagi arvesse, millised on investori isiklikud eesmärgid, riskitaluvus ja ajahorisont.
Kui sa reageerid turu kõikumistele ja teed uudiste põhjal otsuseid, kaalu rahalise planeerija palkamist, kes sinu kava üle vaataks. Nõustaja pakub tagasisidet ning teeb uusi ettepanekuid. Enamik finantsnõustajaid on oma strateegiat lihvinud ja saanud teada, mis töötab ja mis mitte. Nad teavad, kuidas luua läbimõeldud investeeringute kava, nentis Schatz.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Indekseid järgivad aktsiafondid ja börsil kaubeldavad fondid (ETF) ehk passiivne investeerimine on nüüd selgelt peavoolu meetod, ütleb uuringufirma Morningstar asepresident John Rekenthaler.
Ärikinnisvaraturg on viimastel aastatel aktiviseerunud ja investorid paigutavad oma raha pigem pikaajalistesse investeeringutesse. Hinnarallist siiski rääkida ei saa, äripindade ostjad on hinnateadlikud ja madala tootlikkuse korral naljalt rahakotti ei ava.
Sain tänavu märtsis 40aastaseks. Samal kuul suurendasin oluliselt oma III pensionisamba sissemakset. Nüüd mais tegin II samba sissemakse suurendamise avalduse, kirjutab Äripäeva toimetaja Kristi Malmberg.
Euroopa Keskpanga võimalikuks peetav otsus intressimäärad negatiivseks teha muudab raha hoidmise pangadeposiitidel mõttetuks. Säästmine on aga investeerimise eeldus, kirjutab investor Raivo Hein.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.