Hollandi Twente ülikooli teadlane Elizabeth C Nelson korraldas eksperimendi, mille käigus uuris, kuidas mõjutavad erinevad töötingimused meie töövõimet. Lähemalt keskendus ta kontoris töötajate toitumisharjumustele, vahendab Yle uuringut ja selle tulemusi.
- Kontor Foto: Wikimedia Commons
„Kontorid teevad meid haigeks,“ märkis Elzabeth C Nelson. „Me istume palju, joome üle mõistuse palju kohvi, hingame sisse kehva õhku. Igav kontorirutiin on loendamatute inimeste argipäev.“
Kui meil tekivad kontoris kehvad harjumused, avaldab see meie elule lumelaviini laadset mõju, rääkis Nelson Ylele. „Esiteks veedab inimene terve tööpäeva kehva valgustuse käes, näksib pidevalt küpsist, šokolaadi või muid maiusi, ja on koju jõudes täiesti tühjakspigistatud,“ kirjeldas Nelson. „Siis võtab õhtul pitsalõigu, pokaali veini ja vajub diivanile. Ja palun väga, ongi halbade harjumuste suletud ring.“
Nelson, kes on ise kannatanud tööga seotud raske emotsionaalse kurnatuse käes, otsustaski uurida töötingimuste mõju töövõimekusele. Tema uuringus osales 120 inimest.
Peitke ära kohviautomaat
Uuringus osalenud katseisikutest peaaegu kõik jõid päevas viis või enam tassi kohvi. Kofeiini abiga nad üritasid end virgestada ja keskenduda, kuid kohviefekt andis vastupidise tulemuse: minutilise ergutuse järel saabus väsimus ja töövõime alanes. Seejärel marssis inimene jälle kohviautomaadi juurde uue portsjoni järele.
Katses muutsid uurijad teekonna kohviautomaadi juurde keerulisemaks, pannes teele veenõusid, kuhu oli ahvatluseks lisatud puuvilju, ürte ja marju. „Värviküllased veenõud asusid teel kohvimasina juurde ja see pisike kavalus aitas kohe vähendada kofeiini tarbimist. Seejuures hakkas peaaegu iga töötaja jooma päevas vähemalt klaasi vett rohkem kui seni,“ selgitas Nelson.
Suhkur segab keskendumast
Teise eksperimendi ajal testiti magusa mõju töö tulemuslikkusele. Üks testgrupp näksis muffineid, teine aga jõi juurvilja- või puuviljasmuutit. 20 minutit hiljem anti kõigile eksperimendis osalenutele lihtne tähelepanuülesanne. „Tulemus oli tõeliselt šokeeriv. Muffinigrupis tegid inimesed 45% rohkem vigu,“ jutustas Nelson ja lisas, et suhkur aitab küll kiiresti energiat saada, kuid selle mõju on väga lühiajaline.
Taimed elavdavad õhkkonda
Viimasel ajal on hakatud kontoritesse ehitama nn rohelisi seinu – vertikaalseid konstruktsioone, millesse istutatatakse ronitaimi. Taimedel on teadagi rahustav ja stressi maandav toime.
Uuringu ajal asetas Nelson taimed kontoris nii, et need oleksid nähtavad kõigile töötajatele. Tulemusena tundsid need inimesed, kes istusid taimedele lähemal, rohkem stressitaseme alanemist. „Niimoodi toimivad mitte ainult elus-, vaid ka kunsttaimed, samuti looduspildid,“ rõhutas uurija.
„Kui muuta töötingimusi paremaks, saavad inimesed võimaluse laadida patareisid ka keset tööpäeva ja koju jõudes on neil energiat tegelda muude ettevõtmistega. Inimestel on parem uni ja nad ärkavad hommikuti värskete ideedega,“ rõhutas Nelson.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.