Lugusid petuskeeme välja hauduvatest Nigeeria printsidest on kuulnud kõik, kel vähegi internetiga kokkupuudet. Seekord räägime hoopiski loo sellest, kuidas ühele Eesti ettevõttele heideti Nigeerias ette tuhandetelt elanikelt mitme miljoni dollari väljapetmist. Rünnaku alla sattunud ettevõtte ühele juhile on Nigeerias tehtud ka tapmisähvardusi.
- Paxfuli kaasasutaja Artur Schabacki sõnul muutus ettevõte petturite tabamisel nii osavaks, et see ärritas Nigeeria nii-öelda pettusetööstust. Foto: Andras Kralla
Nimelt kirjutas Nigeeria veebiajaleht Punch, et Eestist pärit ettevõtte, bitcoini ostuplatvormi Paxful vastu esitati kohalikele ametivõimudele petitsioon, kuna firma sulges tuhandete klientide kontod. Kontodele jäi lõksu mitme miljoni dollari väärtuses krüptovaluutat ja paljud kliendid jäid ilma kogu rahast, mis neil hinge taga oli.
Paxfuli kaasasutaja Artur Schaback nentis, et üks vahejuhtum Nigeerias tõesti oli, kuid nüüdseks on probleem lahenenud.
Kõnealune juhtum leidis aset selle aasta kevadel. Petitsiooni Paxfuli vastu esitas ühendus nimega United Global Resolve for Peace (UGRP). Ühenduse tegevdirektor Shalom Olesani ütles Nigeeria väljaandele, et ettevõte on sulgenud paljude nigeerlaste kontod täiesti alusetult.
Schaback selgitas, et Paxful hakkas hiljaaegu tegema koostööd digitaalse klientide vertifitseerimise firmaga Jumio, et vähendada ja ennetada Paxfuli platvormil pettusi ja rahapesujuhtumeid. Koostöö tulemusena suleti või külmutati Schabaki sõnul Nigeerias käputäis kontosid, mille peale tabas neid pihta terav kriitikarahe sotsiaalmeedias.
Üsna pea pärast seda pöörduski Paxfuli poole Olesani. Schabacki sõnul polnud Olesaniga rääkinud sugugi tuhanded nigeerlased, nagu kohalik ajaleht kirjutas, vaid ainult umbes 15 Nigeeria klienti, kelle sõnul piirati nende ligipääsu oma kontodele ilma põhjuseta. “Vaatasime kõik juhtumid üle ja kõik kontod, millel me tõesti ei tuvastanud ühtegi pettust, avasime uuesti,” rääkis Schaback. Kuid oli ka kontosid, mis läksid kustutamisele. Mõned kontoomanikud said oma vara kontodelt tagasi, kuid said keelu edaspidi Paxfuli platvormil tegutseda. Osa kontode puhul käib aga tõsisem uurimine.
Schaback rõhutas, et mitte ühelgi asjasse puutunud kontol ei olnud miljoneid dollareid väärt vara, nagu petitsioonis algselt kirjas seisis.
“Paxfulil pole mingit soovi teenida kuidagi kontode pealt, mis tegelevad pettuste või kasutajatingimuste rikkumisega. Me suhtume sellistesse asjadesse väga tõsiselt, meil on pettuste vastu nulltolerants,” ütles Schaback. Tema sõnul on praeguseks Paxfuli, petitsiooni kirjutanud Olesani ja süütute klientide vahel asjad klaaritud.
- Lugu väljaandes Finance Magnates, kus Paxfuli juht Ray Youssef kummutab esitatud süüdistusi.
Kinkekaartide kolme peaga lohe
Schabacki sõnul pole Paxfulil üheski teises riigis tekkinud sellist probleemi, nagu juhtus Nigeerias. “Nigeeria on äärmiselt väljakutseid pakkuv turg ja meil polnud seal eelnevat kogemust. Meie teekond Nigeerias on olnud tohutult õpetlik,” rääkis Schaback. Tema sõnul on enamik Nigeeria kliente ausad ja usaldusväärsed.
Schabak ütles, et nad teadsid, et krüptovaluuta kauplemisplatvorm Coinbase ja PayPal on piiranud nigeerlastele teenuseid, kuid Paxful oli valmis nägema teistest rohkem vaeva, et pettused ja petturid kontrolli alla saada. “Siiski tuleb tõdeda, et nigeerlased on suutnud ka meid väga piiri peale viia,” rääkis ta.
Näiteks oli Paxfulil Nigeerias probleeme kinkekaartide pettustega. Nimelt on platvormil väga levinud mitmesuguste kinkekaartide, näiteks Amazoni ja iTunesi kinkekaartide eest bitcoini ostmine. Kinkekaartidega on aga lihtne petta, sest kaarte ei pea ostes-müües füüsiliselt liigutama, vaid piisab neile kirjutatud koodi kopeerimisest. Paljud kriminaalid kasutavad kinkekaartidega kauplemist selleks, et kuritegelikul teel saadud raha puhtaks pesta. “Ühel hetkel tehti nendega meie platvormil nii palju pettusi, et me proovisime kinkekaartide kasutamist nigeerlastele keelata. Meie plaan kukkus läbi ja pettuste arv hoopiski kolmekordistus,” meenutas Schaback. “Mida rohkem pettureid me blokeerisime, seda rohkem neid tagasi tuli. Nad kasutasid tihti erinevaid VPN-seadmeid ja mobiilinumbreid kontode identifitseerimiseks. Ühel petturil oli lausa 50 erinevat kontot,” rääkis ta.
Petturite gäng ja tapmisähvardused
Schabacki sõnul oli neil kaks varianti – kas lõpetada tegevus Nigeerias täielikult või panna kinni kahtlaste kontode vara. Õnneks teine variant töötas. “Meie tiim sai petturite tabamisel nii osavaks, et me ärritasime lausa Nigeeria nii-öelda pettusetööstust, eriti petistegruppi nimega Scarlet Widow,” rääkis Schaback. Asi läks nii kaugele, et petistegrupi liikmed tegid Paxfuli kohta ründavaid postitusi sotsiaalmeedias, ettevõtte tegevjuhile Ray Youssefile tehti ka tapmisähvardusi. “Me ei allunud provokatsioonidele ja jätkasime võitlust,” ütles Schaback.
Ta lisas, et nad jätkavad Nigeerias tegevust, kuna ei taha, et Aafrika suurima majandusega riik oleks krüptovaluuta ja P2P-rahastamise maailmast välja lõigatud.
Praegu töötab Paxful välja tehisintellekti, mis aitaks veelgi paremini pettusi tuvastada.
Tasub teada
Paxful OÜ
Paxful OÜ tegeleb finantstarkvara arendamise, toetamise ja turundamisega. Ettevõte on USAsse registreeritud Paxful Inci peamine partner ja arendab veebilehte paxful.com.
Paxfuli platvormil saab inimeselt inimesele kaubelda krüptovaluutaga. Platvormil on umbes 3 miljonit kasutajat, peamiselt arengumaadest.
2017. aastal oli ettevõtte müügitulu 3,5 miljonit eurot ja kasum 2,6 miljonit eurot. Ettevõte asutati 2016. aasta lõpus.
Ettevõtte asutajad on Artur Schaback ja Mohamed Azab Youssef, keda kutsutakse Ray Youssefiks.
Mis on petiste grupp Scarlet Widow?
Scarlet Widow'ks nimetatud petiste kübervõrgustik on peamiselt tuntud nn romantikapettuste poolest. Nende tegevusvaldkond on ulatuslik. Romantikapettustega tegeldakse üle kogu maailma, enim ohvreid on tuvastatud USAs. Võrgustiku võtmeisikud on Nigeeriast ja usutakse, et grupp on tegutsenud aastast 2015.
Allikas: Agari Cyber Intelligence Divison
Eestis probleeme pole
Eesti finantsinspektsioon ütles, et neil pole Paxfuli tegevusega probleeme olnud ja kaebusi nende kohta pole finantsinspektsioonile samuti laekunud.
- Lugu Nigeeria lehes süüdistab Eesti firmat nigeerlastelt miljonite dollarite ulatuses krüptoraha väljapetmises.
Süütu kannataja või laimukampaania?
Nigeeria väljaanne Punch kirjutas, et üheks kannatajaks Paxfuli pettustelaine juhtumis oli mees nimega Samuel Olanrewaju.
Tema sõnul oli tal Paxfuli kontol kokku umbes 60 000 dollari väärtuses bitcoine. Eelmise aasta novembris sulges Paxful tema konto, raha Olanrewaju enda sõnul tagasi ei saanud.
Ta rääkis, et kuigi Paxfuli ostuplatvorm teenib 40% oma käibest just Nigeerias, laimasid ettevõtte juhid mitu korda nigeerlasi, nimetades neid petisteks. “Ükskord ma isegi vaidlesin sel teemal ettevõtte ühe juhi Ray Youssefiga veebifoorumis,” meenutas Olanrewaju.
Olanrewaju sõnul lubas Paxful oma platvormil teha ebaseaduslikke tehinguid, kuna see aitas ettevõttel kasumit teenida. “Nad lasid nigeerlastel ja teistel rahvustel oma platvormil müüa isegi iTunesi ja Walmarti kaarte, kuigi neid ei saa Nigeerias ümber vahetada,” ütles Olenrewaju.
Paxfuli kaasasutaja Artur Schabacki sõnul oli artikkel ühepoolne ja sisaldas valeandmeid. Ta rõhutas, et mitte kellegi konto pole kustutatud või külmutatud ilma põhjuseta.
Seotud lood
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele