Koalitsioonipartnerid Keskerakond ja Reformierakond jõudsid kokkuleppele energia hinnatõusu leevendamise täiendavates meetmetes, millega kehtestatakse kodutarbijatele elektri- ja gaasi hinnalagi ning viiakse äritarbijate elektri võrgutasu nulli.
Peaminister Kaja Kallas tänasel valitsuse pressikonverentsil. Foto: Andras Kralla
Reformierakond ja Keskerakond teatasid ühiselt, et meetmete pakett koosneb kolmest osast. Esiteks hinnalagi kodutarbijatele 12 senti kWh kohta elektritarbimisele kuni 650 kwh. See tähendab, et kui elektri hind kas börsil või fikseeritud hinnaga paketis ületab 12 senti kWh, maksab selle osa elektriarvest kinni riik. Tarbija ise midagi tegema ei pea, elektrimüüja edastab talle arve, kus hinnalage ületav osa on juba maha arvestatud.
Kuigi eratarbijate gaasi- ja elektriarved said endale järgmiseks kolmeks kuuks hinnalaed, siis varasemalt 50protsendise võrgutasu soodustuse saanud äritarbijad ei pea järgmisel kolmel kuul üldse võrgutasu maksma. Samas gaasiarve leevendamist peavad ettevõtjad veel ootama.
Kui Jüri Ratas tahaks appi minna võimalikult paljudele Eesti inimestele ja ettevõtetele, mis on saanud tavapärast suurema arve elektri, gaasi või keskkütte eest, siis Reformierakonnale ei meeldi mõte kulutada valimatult maksumaksja raha, mida on ka mujal vaja.
Valitsus suunab erakorraliselt laiale riigikaitsele lähiaastatel 380 miljoni eurot, et tegutseda kiiremalt ja tõhusamalt nii sõjaliste kui ka hübriidohtude vastu, teatas peaminister Kaja Kallas kolmapäeval riigikogu ees.
Suure pildi, pika vaate jmt epiteetide pruukimine ei asenda vajadust lahendada akuutne kriis elektriarvetega siis, kui vaja, ja nii, nagu vaja, nimetades seejuures asju õigete nimedega, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.