Saja Eesti tippfirma juhatuse liikmetest on naised vähem kui kümme protsenti. Sooline varalõhe on Eestis kõige suurem just kõige rikkamate hulgas.
- Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi juht Kati Kusmin ütleb, et mingisugust erikohtlemist pole ta enda soo tõttu karjääris kogenud. Kuid naisjuhid peavad tema hinnangul olema mõneski mõttes mitu korda tublimad. Foto: Andras Kralla
„naised naised, mis te teete?
meie käime koolis ja trennis, oleme issi-emme lumehelbekesed
naised naised, mis te teete?
meie vää? lähme täna kluppi tantsima nagu Beyonce teeb
naised naised, mis te teete?
meil ei jää aega üle millegagi tegeleda, meil on pere“
Artist Chalice kutsus juba 2005. aastal loos „Peremeesorganismid“ naisi üles rohkema poole püüdlema. Ja õigesti tegi, sest veel praegugi on näiteks Eesti saja suurima käibega ettevõtte juhatuses naised mõõdukas haruldus: 247 juhatuse liikme seas on naisi vaid 23.
Naised ja mehed äride tipus
Eesti saja suurima käibega ettevõtete juhatustes on 247 inimest, kellest naised on vaid 23.
Analüüsides kõiki ettevõtteid, mille aastane käive on vähemalt viis miljonit eurot, on vaid 17 protsenti juhatusi, kus on naiste enamus. 83 protsendis ettevõtetes omavad juhatuses ülekaalu mehed.
See tähendab, et ühe naiste juhitud ettevõtte kohta on Eestis viis ettevõtet, kus juhatavad vägesid mehed.
Ettevõtlusega alustavate inimeste hulgas mehi poole rohkem kui naisi. Viimase kümne aasta jooksul on ettevõtet alustanud veidi üle 36 000 naise ja üle 92 000 mehe.
Allikas: Äripäeva Infopank
Naiste vähesus ettevõtluses ja juhtimises ei jää siiski vaid vähese püüdluse või tahtmise taha. Äripäevaga suhelnud tippjuhid tõdevad, et tahtmisele vaatamata on ajalooliselt kehtinud ebavõrdsus visa kaduma.
Lisaks pole meestekesksus juhtimises ja äris tippjuhi jaoks mõnigi kord ka teema, mis vajab lahendamist. Äripäevalegi jagas üks tuntud tööstur, et naiste ja naisjuhtide vähesus tema ettevõttes on hea, sest siis jäävad tal naisteprobleemid tööl olemata.
Viimati kõlanud arvamusele vaidleb vastu elektroonikaettevõtte Incapi president Otto Pukk.
Seotud lood
Naised tuleb tippu lasta
“Kui mind võetaks kuskile juhatusse või nõukogusse sellepärast, et ma olen mees, siis ma ei tahaks seda töökohta," ütleb Tallinna Kaubamaja Grupi juhatuse esimees Raul Puusepp. "Ma usun, et naistel on samamoodi."
Tänavuse Rikaste TOPi esikolmiku hõivasid taas miljardärid, kelle vara kasvas ka erinevate kriiside kiuste.
On 2016. aasta. Politseinik märkab Rakvere lähedal kihutavat autot, järgneb sellele mootorrattal ja peatab kinni.
Eelmisel aastal pärast Rikaste TOPi pikaajalist valitsemist kolmandale kohale jäänud Kristo Käärmann andis eelmisel aastal tormihoiatuse, et tänavu võib tema kaasasutatud börsifirma tulemus märksa paremaks minna.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.