Riigikohtu otsus võib paarile tosinale euroraha vaidlusele uue suuna anda
“Terve mõistuse triumf” ja “teretulnud talupojatarkus”, kirjeldavad hankevaidlustega tegelevad advokaadid äsjast riigikohtu otsust, mis lasi põhja katse nõuda euroraha tagasi vigade eest, millel tegelikku mõju hanketulemustele ei olnud.
Tallinnas Tondi koolimaja ehitushankel jäi järelevalvele ette asjaolu, et hanketingimustes küsiti kinnituskirja piisava rahasumma kohta just Eestis registreeritud pangast või välismaise panga siinsest filiaalist. Lõppu oleks tulnud lisada “või sellega samaväärne” – kuna neid sõnu polnud, tekkis RTK-l alus tagasi nõuda 650 000 eurot. Vaidlus selle asja üle veel käib ning käesolevas artiklis räägitud juhtum tõotab sellelegi vaidlusele mõju avaldada. Foto: Liis Treimann
Karm euroraha tagasinõudmine võib olla põhiseadusega vastuolus
Hankesse kirjutamata jäänud kolm sõna läksid Tallinna linnale maksma 650 000 eurot, kuid riigikohtust oodatav otsus võib pöörata asjalood kogu euroraha tagasiküsimises pea peale.
Väide, et euroraha järelevalve ja kontrolli süsteemis on midagi kardinaalselt valesti, ei vasta tõele, kirjutab Riigi Tugiteenuste Keskuse hangete kontrollüksuse juht Kersti Kukk.
Riik on jõudnud eurotoetuste tagasinõuetega kulukasse kriisi, nii jätkata ei tohiks, kirjutavad vandeadvokaat Kadri Härginen ja advokaat Mario Sõrm advokaadibüroost Sorainen.
Viis, kuidas valitsus tegi võimalikuks omavalitsustelt ja ettevõtetelt hanketingimustega eksimise korral kümnendiku eurotoetusest tagasi nõuda, riivab õiguskindlust ega ole põhiseadusega kooskõlas, otsustas riigikohus.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.