Reformierakonna peasekretär 1990ndate lõpus Heiki Kranich saabus tunnistaja väitel sageli partei kontorisse sularahapakkidega.
Tänane Äripäev kirjeldab, kuidas jõudis peaaegu miljon krooni sularaha R-Hoolduse kontole. R-Hooldus oli Reformierakonna suursponsor 1999. aasta riigikogu valimistel, annetas valmiste tarbeks 2,1 miljonit krooni, mis tollal oli väga suur summa.
Külmal hilissügisesel pärastlõunal, 27. novembril 1998 pakib R-Hoolduse raamatupidaja Karin Remmelgas Tõnismäel Reformierakonna kontoris asju. Ta valmistub sõiduks reformierakondlase Toivo Asmeri firmasse Itaalia Auto, kus töötab täiskohaga raamatupidajana. Reformierakonna peasekretär Heiki Kranich peatab parteikaaslase poolel sammul. Erakonna halliks kardinaliks nimetatud mees võtab peakontori ruumis asuvast koodlukuga seifist 100 000 krooni. Rahapakkidel on veel paberist pangalindid ümber. Pikema jututa palub Kranich, et Remmelgas viiks raha panka ja kannaks R-Hoolduse kontole. See on Siim Kallase, Andres Lipstoki ja Märt Raski juhitud ettevõte, mis loodi aasta varem partei juhatuse korraldusel valimiste rahastamiseks.
Remmelgas pistab 100 000 krooni taskusse ja sõidab Tallinnas asuvasse Hansapanga kontorisse ning palub telleril sularaha R-Hoolduse kontole kanda.
See ei jää viimaseks korraks. 1999. aasta märtsis pakib Kranich raamatupidajale veel 100 000 krooni kaasa. Maikuus viib Remmelgas juba 292 000 krooni panka. Viimane sularaha sissemakse on juunis. Siis oli ka summa kõige suurem – pool miljonit krooni. Tundmatu päritoluga raha koguneb R-Hoolduse kontole pisut alla miljoni krooni. Nädal hiljem kannab R-Hooldus 474 518 krooni Reformierakonnale poliitreklaame teinud firma Brand Sellers DDBN kontole.
Raha päritolu ei teata
Anonüümsust palunud endise reformierakondlase väitel juhtus nii, et Kranich tuli erakonna kontorisse, portfell sularaha täis. Võib-olla mõni üksik teadis, kellega Kranich kohtumas käis ja mis asju ajas. Erakonna kontoris käisid ärimehed harva, kui üldse. “Mida vähem sa tead, seda rahulikum on elada,” rahustasid küsijaid teised parteikaaslased. Väiksemad oravad said kiiresti selgeks, et erakonna rahaasjades urgitsemist ei sallita.
Siiski sosistasid reformierakondlased, et parteid toetavad salaja Vene ärimehed. Toona nimesid ei mainitud. Küll on aga hiljem Reformierakonnaga seostatud, põhjendatult või mitte, Transgroup Investi omanikke. Näiteks sai Maksim Liksutov Andrus Ansipi valitsuselt 2005. aastal Eesti kodakondsuse. Praegu on mees ametis Moskva abilinnapeana. Ja ka Venemaa kunagise raudteeministri poeg Rustam Aksenenko sai Ansipi valitsuselt eriliste teenete eest Eesti kodakondsuse. Samuti räägiti toona Kranichi headest suhetest Eestis tegutsenud piimaärimehe Yaqub Haidariga.
Kranich: sularaha tassimist kindlasti polnud
“Minu andmetel mingit sularaha tassimist kindlasti polnud. Kõik tegevused toimusid erinevate lepingute alusel ja olid lepingutega kaetud,” väidab Kranich veendunult.
Äripäeva käsutuses on R-Hoolduse 1998.–1999. aasta kontoväljavõte, millest selgub, et ligi miljoni krooni väärtuses sularaha viis panka firma kontole raamatupidaja Karin Remmelgas ja keegi Kaja Remmelgas.
Kranich ütleb, et kui ettevõtjad isegi tõid sularaha, siis “kindlasti laekus see sularaha R-Hoolduse kassasse kassa orderite alusel, millel oli peal selle kassasse sissemaksja nimi.” Reformierakonda varjatult toetanud ettevõtjate nimesid Kranich ei ütle. Endine Reformierakonna liige ütleb aga, et tegelike sularaha maksjate kohta infot ei olnud.
Remmelgas ei kinnita ega lükka Kranichilt sularaha saamise väidet ümber: “Ma pole volitatud isik R-Hooldusest rääkima.” Ta lausub, et astus möödunud sügisel erakonnast välja ega soovi minevikusündmustel peatuda.
“Kuulge, sõitke seenele oma jutuga!” ärritub Kranich väite peale, et tema andis tundmatu päritoluga raha raamatupidajale käsuga see panka viia.
Sularaha jõudis R-Hoolduse kontole neljas jaos:
+ 100 000.0027.11.1998 R-Hoolduse raamatupidaja Karin Remmelgas viib esimese Heiki Kranichilt saadud sularahakoguse panka R-Hoolduse kontole.
+ 292 000.0010.05.1999 raamatupidaja Karin Remmelgas viib kolmandat kor sularaha R-Hoolduse pangakontole.
+ 100 000.0016.03.1999 raamatupidaja Karin Remmelgas viib teise koguse sularaha R-Hoolduse kontole.
+ 500 000.0022.06.1999 neljas sularahamakse R-Hoolduse pangakontole. Seekord on maksjaks märgitud Kaja Remmelgas.
Loe pikemalt tänasest Äripäeva paberlehest
Seotud lood
Andrus Ansipi juhitud Reformierakonda on sel aastal räsinud mitmed suuremad ja väiksemad skandaalid.
On 12. aprill 1999. Istun noore poliitikareporterina oma töölaua taga Äripäeva toimetuses ja uurin värskelt laekunud Reformierakonna riigikogu valimiste aruannet. Lasen silmad kiirelt üle, et millised ettevõtjad siis seekord ja kui palju… Üllatunult märkan summat 2,1 miljonit krooni.
Taas varjatud rahastamise skandaali sattunud Reformierakonnal on tegelikult lihtne võimalus asuda oma usaldusväärsust taastama.
Endine Reformierakonna peasekretär Heiki Kranich väidab tänasest EPLis, et R-Hoolduse kunagised rahastajad ei soovi oma nimede avalikustamist, sest sobivat maailmavaadet esindava erakonna rahalist toetamist peeti siis ja kahjuks peetakse ka täna kummaliseks, peaaegu häbiväärseks, ning et inimesena saab ta neist aru. Mina ei saa, inimesena. Kas erakonna toetamine on siis sama mis sekspoest kumminaise tellimine, küsib News2bizi toimetaja Aivar Õepa. Et parem on, kui naabrid ei näe, muidu hakkavad pilkama, et päris pruuti polegi, ainult kummist.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.