Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
- Eva Truuverk. Foto: Jannus Jaska
Praeguseks on üsna selge, et rohepööre muudab sama palju meie harjumuspärast maailma kui üheksakümnendate digipööre. Senine majanduskasvu ja liigtarbimist soodustav SKT-põhine majandusmudel ei motiveeri meid muutma senist mõtteviisi ja harjumusi.
Eesti on uute mudelite väljatöötamiseks parim koht – me oleme väike ühiskond, kus uusi ideid on hea katsetada. Oleme seda korduvalt tõestanud, et kui me millessegi tõsiselt usume, siis suudame ka erimeelsused unustada ja ühise eesmärgi nimel töötada.
Saan tuua kohe näite Rohetiigrist, kus me oleme üle aasta Eesti ettevõtjatega analüüsinud erinevaid majandusvaldkondi ja otsinud viise, kuidas sektorisiseselt loodusega tasakaalu jõuda. Laua taga on istunud nii koostööpartnerid kui ka konkurendid ning koos on läbi töötatud 13 valdkonda, alustades transpordist, lõpetades põllumajandusega.
Lähipäevadel saab valmis energiateekaart, kus me kirjutame lahti, millised võiksid olla energialahendused Eestis aastal 2031 ja 2041, mis tagaksid meile vajaliku varustuskindluse ja oleksid vastavuses seatud kliimaeesmärkidega.
Kogu selle suure ja põhjaliku töö käigus oleme mõistnud, et väljakutse on palju suurem ja vajab kogu ühiskonna kaasamõtlemist. Miks ei võiks saada Eestist rohepöörde Silicon Valley, kuhu kogunevad kokku planeedi parimad roheteemade visionäärid ja praktikud, kes pakuvad kogu maailmale välja tasakaalus majandusmudeli?
Sellise ühiskonna toimimise viisi, milles majandustegevuse tulemusena looduskeskkonna üldine seisund paraneb või vähemalt säilib, ühiskond tervikuna areneb ja majandustegevus on üksikisiku, ettevõtte kui ka riigi jaoks kasumlik ja tulus tegevus.
--------
Rohetiiger on 2020. aastal tegutsemist alustanud sektoritevaheline koostööplatvorm, mille eesmärk on tasakaalus majandusvisiooni loomine ja rakendamine.
Seotud lood
Vastuoluline aeg ei pruugi olla harjumuspärane (majandus)kriis, kuid selles peitub, sarnaselt kriisiga, tuleviku lahenduste võti. Meie asi on see üles leida, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Koroonapandeemia on puudutanud mitte ainult rahva, vaid ka Eesti demokraatia tervist. See on teema, millega meil tuleb vaba ühiskonna ja majanduse hoidmiseks tegeleda, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja Ellex Raidla advokaadibüroo asutaja ja vanempartner Jüri Raidla.
Tulevikuväljakutseist rääkides on tavaks rääkida noortest, aga miks? Eesti noored on avatud ja nutikad maailmakodanikud, kes saavad enda põlvkonna väljakutsetega ise hästi hakkama. Meie noored pole hukas. Meie vanad on, ja siin tuleb lahendusi otsida, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja Forus Grupi juhatuse esimees Margus Nõlvak.
Pandeemia tõttu valitsev pöördeline olukord annab uutele ideedele võimaluse esile kerkida ja edukaks saada, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, If Kindlustuse Balti erakliendi üksuse juht Martin Mark.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”