Rohepööre on ainus võimalus vältida, et tulevikus peaksime tagasi pöörduma külmade tubade ja hämara elu juurde, kirjutab Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
- Rohetiigri juht Eva Truuverk. Foto: Jannus Jaska
Inimkond ei ole kunagi arengus tagasi läinud ega uuendustest loobunud. Rohepööregi on lihtsalt loomulik järgmine arenguetapp, mis sisaldab praeguse jätkusuutmatu majandussüsteemi kohati ebamugavat ravi.
Rohepöörde vajalikkuses ja võimalikkuses kahtlejate seas on hakanud viimasel ajal suurema hooga levima arvamus, nagu oleks pöörde eesmärk ja ainuvõimalik tulemus viia kogu maailm taas elama minevikku. Selles hüpoteetilises hirmsas minevikus puuduvad kahtlejate arvates kõik moodsa aja luksused ja võimalused ning kõige ilmsem märk sellest on majandusmudeli muutumine.
Miskipärast on kahtlejad seisukohal, et kui majandus seni kasutusel olnud mõõdikute järgi ei kasva, siis olemegi tagasi vähemalt Nõukogude ajas, võib-olla isegi keskajas. See hirm on teataval määral mõistetav – praegune majanduskasv põhineb nimelt tõesti fossiilsete ressursside arutul raiskamisel ning sellele tuleb lõpp teha. Siiski ei tähenda see, et rohepöörde eesmärk saaks olla sundida inimesi näiteks mobiiltelefonist loobuma ja selle asemel kirjatuvisid kasutama.
Tasakaalus majanduse foorum
Reedel 17. novembril toimub Tallinnas Kultuurikatlas foorum
"Elevant toas" eesmärgiga arutada, mida rohepöördega kaasnev muutus endast kujutab ja milline võiks olla uus majandusmudel. Loe ka
Äripäevas ilmunud artiklisarja, kus uue majanduse üle mõtisklevad
Robert Kitt,
Ragmar Saksing,
Peeter Koppel,
Hando Sinisalu,
Mihkel Tammo,
Erik Moora.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Uus majandus on majanduslik reaalsus, millega me igapäevaselt silmitsi seisame ja seda naabritega võrreldes kallima kapitali ja olematute investeeringute kontekstis, kirjutab Utilitase kaugenergiaettevõtete juht Robert Kitt.
Majanduskasv ilma keskkonnakaitseta on nagu orkester ilma dirigendita: võib-olla tuleb muusika, aga sümfooniat ei sünni, kirjutab teadus- ja ärilinnaku Tehnopol rohetehnoloogia valdkonna juht Ragmar Saksing.
Äkki lõpetaks need "uue majandusmudeli" jutud – neis ei ole midagi uut, kirjutab investeerimisspetsialist Peeter Koppel.
Keskkonnale oleks parim, kui tarbimine väheneks, kuid kuna selline lähenemine pole ühiskonnale vastuvõetav, tuleb leida teised lahendused, rääkis Rohetiigri juht Eva Truuverk.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.