Edukamad Eesti IT-sektori ettevõtted on saavutanud edu strateegias, sealhulgas sihtturgude ja klientide valikus, kirjutab KPMG juhtimiskonsultatsioonide valdkonna juht Tarmo Toiger Äripäeva Infopanga programmeerimise konkurentsiraportile antud kommentaaris.
- Tarmo Toiger. Foto: Raul Mee
IT-sektor on olnud aastaid kasvavas trendis ning mitmel aastal on kasv olnud kahekohaline. 2023. aasta oli tarkvaraarendajatel märksa raskem, kokkuvõttes vähenes sektori kogukäive ca 6%, efektiivsus ehk käive töötaja kohta langes veidi vähem ca 3% 2022. aastaga võrreldes.
Tavapäraselt on IT-sektoris tugev neljas kvartal, mis võib päästa mitme ettevõtte aastatulemuse, kuna viimases kvartalis antakse üle paljude projektide tulemusi ning arveldatakse oluliselt rohkem kui varasemates kvartalites. Möödunud aasta neljas kvartal näitas aga väga olulist kukkumist: käive kahanes 16,6% võrreldes 2022. aasta neljanda kvartaliga. Kas see on signaal, mis viitab selle aasta turusituatsioonile?
Eesti tarkvaraarendajad on olulisel määral eksportiv sektor, tasub korra heita pilk lähedal olevatele turgudele SKP vaates.
Keskpangad pole veel korrigeeritud SKP numbreid avaldanud, kuid esialgsed hinnangud on olemas: nii Soome kui ka Rootsi SKP vähenes 0,5% ning Saksamaa 0,3%. Pannes siia juurde Eesti enda SKP olulise languse 3,5% 2023. aastal võrreldes aasta varasemaga, saamegi kokkuvõttes väita, et majanduskeskkond mõjutas oluliselt sektori kasvu.
Loe lähemalt
Äripäeva Infopanga värskest
programmeerimise kvartaliraportist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarkvarafirma Nortal vajas laienemiseks lisaraha, viieaastase tagatud võlakirja marginaaliks kujunes 3,15%.
Eesti ettevõtetest on Aafrikas kõige suurem tegija tehnoloogiaettevõte Bolt, kelle rohkem kui pool müügist tuleb sealsetest riikidest, ütles Eesti suursaadik Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Keenias Daniel Schaer.
“Peaksime igapäevaselt kasutatavaid asju paremini hoidma,” räägib saates “Juhtides tulevikku” tehnikaringlust korraldava Green Dice asutaja ja juht Argo Alaniit. “Elektroonikaseadmete tootmine on selline, mida ei lubataks enam Euroopas teha – keskkonnanõuded on meeletud ja me ei taluks näiteks elementide kaevandamist, see on ränk töö.“